Naczelny dowódca sił NATO ostrzegał w Europie przed rosnącym zagrożeniem Rosji

Polska
Naczelny dowódca sił NATO ostrzegał w Europie przed rosnącym zagrożeniem Rosji
PAP/Lech Muszyński/ zdj. ilustracyjne
Prezentacja sprzętu lubuskiej dywizji i amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej na poligonie w Żaganiu

Gen. Curtis Scaparrotti, naczelny dowódca sił NATO w Europie, ostrzegł we wtorek w Senacie przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i zarekomendował zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy oraz okrętów zaangażowanych w Europie.

Składając we wtorek zeznanie przed senacką komisją ds. sił zbrojnych, gen. Scaparrotti mówił o wyzwaniach dla bezpieczeństwa na obszarze, za który jest odpowiedzialny.

 

- Rewizjonistyczna Rosja jest głównym zagrożeniem dla stabilności euroatlantyckiej sfery bezpieczeństwa. (...) Biorąc pod uwagę demonstrowaną przez Moskwę gotowość do łamania prawa międzynarodowego i prawnie wiążących traktatów oraz do wywierania szkodliwego wpływu, Rosja zagraża żywotnym interesom Stanów Zjednoczonych, jakim jest utrzymanie Europy w całości, wolnej i w pokoju - mówił.

 

Rosja modernizuje swoje siły zbrojne

 

Zapytany przez przewodniczącego komisji Jamesa Inhofe, czy Europejskie Dowództwo (EUCOM) ma wystarczający kształt i możliwości, by w wiarygodny sposób odstraszać rosyjską agresję, Scaparrotti przyznał, że "nie czuje się jeszcze komfortowo z możliwościami odstraszania" amerykańskich sił zbrojnych w Europie i ostrzegł, że jego dowództwo ma za mało personelu w siłach lądowych oraz morskich, a także niewystarczające możliwości wywiadowcze.

 

"W świetle tego, że Rosja modernizuje swoje siły zbrojne i prezentuje coraz bardziej agresywną postawę, EUCOM rekomenduje zwiększenie naszych stałych i rotacyjnych sił w celu wzmocnienia naszych zdolności odstraszających" - oświadczył Scaparrotti.

 

W szczególności zwrócił się on o skierowanie dwóch dodatkowych niszczycieli, które dołączyłyby do czterech już stacjonujących w bazie morskiej Rota w południowej Hiszpanii.

 

- Zwróciłem się o dwa dodatkowe niszczyciele dla EUCOM. Potrzebujemy większego potencjału, zwłaszcza biorąc pod uwagę modernizację i rozbudowę rosyjskiej floty - mówi.

 

USA zwiększy pomóc dla Ukrainy

 

Naczelny dowódca sił NATO w Europie zapowiedział także zwiększenie pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. "Prezydent zdecydował niedawno o zapewnieniu zwiększonego potencjału obronnego Ukrainy, co jest częścią wysiłków USA, aby pomóc Ukrainie w budowie długoterminowych zdolności obronnych, tak aby mogła bronić swojej suwerenności i integralności terytorialnej i odstraszać przed dalszą agresją" - mówił.

 

Scaparrotti ostrzegł też Turcję przed zakupem rosyjskiego systemu rakietowego ziemia-powietrze S-400, mówiąc, że jeśli się ona nie wycofa z transakcji, USA nie powinny sprzedawać temu państwu myśliwców F-35.

 

Wystąpienie Scaparrottiego w komisji ds. sił zbrojnych miało związek ze spodziewanym w przyszłym tygodniu przedstawieniem budżetu Pentagonu na rok budżetowy 2020.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie