Dzięki sztucznemu sercu doczekał przeszczepu. Po prawie roku w szpitalu wraca do domu

Polska

Mieczysław Koral z radością i nowym sercem opuszcza szpital, w którym spędził prawie rok. Jego serce było tak zniszczone, że lekarze musieli przeszczepić mu sztuczne, by dożył do transplantacji prawdziwego. - Innego wyjścia nie miałem, to byłby koniec - powiedział Polsat News pan Mieczysław, który jak podkreślił - zaufał lekarzom i zagrał va bank. I wygrał nowe życie.

Dr hab. Michał Zembala, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podkreślił, że ta metoda terapii jest potrzebna w medycynie ciężkiej niewydolności krążenia. - Nie u wielu chorych, ale u 5-10 rocznie tego typu urządzenia będą musiały mieć zastosowanie - tłumaczył.


Lekarze zwrócili też uwagę, że duże znaczenie w powodzeniu leczenia miało nastawienie pacjenta.


- Pan Koral jest przykładem połączenia umiejętności lekarzy z chęcią pacjenta. Jak pisał Tadeusz Boy-Żeleński "w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz". To jest tego żywy przykład - powiedział dr Jacek Sikora, koordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

- Pacjent opuścił szpital w chwili, kiedy wspominamy zmarłego dokładnie 10 lat temu naszego wielkiego mentora, przyjaciela, wybitnego lekarza, naukowca i organizatora opieki zdrowotnej w kraju prof. Zbigniewa Religę. Jego marzeniem było, by program polskiego sztucznego serca się rozwijał. Myślę, że zadanie, jakie przed nami postawił, nieźle się rozwija - powiedział Michał Zembala.

 

Pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart - TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane, zespół ŚCCS wykonał 4 lipca ubiegłego roku. Tym samym zabrzański szpital dołączył do nielicznego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia. W listopadzie pacjentowi przeszczepiono pomyślnie serce od zmarłego dawcy.

 

Zabrze to kolebka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, miejsce pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, przeprowadzonego w Wojewódzkim Ośrodku kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca) Zabrzu w 1985 r. przez prof. Zbigniewa Religę - honorowego obywatela miasta.

 

WIDEO: Dzięki maszynie doczekał przeszczepu

 

prz/ Polsat news
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie