Do Polski trafiła wieprzowina skażona środkiem do odrobaczania. Dotarła z Barbadosu przez Belgię

Biznes
Do Polski trafiła wieprzowina skażona środkiem do odrobaczania. Dotarła z Barbadosu przez Belgię
Pixabay/Pexels

Tusze wieprzowe z Barbadosu, z pozostałościami środka do odrobaczania m.in. trzody chlewnej, trafiły przez Belgię do Polski - donosi Wirtualna Polska. Ministerstwo Rolnictwa miało potwierdzić portalowi, że mięso dotarło do dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Według resortu, część zakwestionowanej partii wieprzowiny zatrzymano w jednym z zakładów i przekazano do utylizacji.

Informacja o wykryciu w tuszach wieprzowych pozostałości Lewamizolu, środka do odrobaczania, pojawiła się w unijnym Systemie  Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF - ang. Rapid Alert System for Food and Feed) 21 lutego (Notification details - 2019.0656).  

 

Zgłoszenia dokonała belgijska firma, która poinformowała o konieczności wycofania wieprzowiny z obrotu. Lewamizol stosowany jest w leczeniu zwierząt i ludzi, może mieć jednak silne działania niepożądane, m.in. ból głowy, zaburzenia nastroju, drgawki, zaburzenia smaku i węchu, bóle mięśni i stawów. 

 

Jak się okazuje, poprzez Belgię wieprzowina z Barbadosu trafiła do kilkunastu krajów, w tym m.in. do Polski, Austrii, Chorwacji, Czech, Danii, Holandii, Finlandii, Gruzji, Francji i Luksemburga.

 

Portal pomorska pl, powołując się na ministerstwo rolnictwa, napisał, że w Polsce mięso z 38 sztuk świń dostarczono do jednej firmy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego; z 24 sztuk - do firmy na terenie województwa łódzkiego; 9990 kg mrożonych serc wieprzowych - do zakładu w Łódzkiem.

"Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania mające na celu ustalenie list dystrybucji zakwestionowanego w powiadomieniu mięsa i przekazała je via system RASFF celem wycofania zakwestionowanych produktów z obrotu. Część zakwestionowanej partii mięsa zatrzymano na terenie jednego z zakładów i przekazano do utylizacji" - zapewnił resort rolnictwa, cytowany przez portal.

 

WIDEO: Minister rolnictwa: w Europie jest teraz "hejt" na polskie mięso i żywność

 

pgo/dro/ wp.pl, pomorska.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie