Francja: sprzedał ponad 500 ton koniny jako mięso wołowe. Wyrok w głośnej sprawie

Świat
Francja: sprzedał ponad 500 ton koniny jako mięso wołowe. Wyrok w głośnej sprawie
Pixabay.com

Sąd w Paryżu wydał we wtorek wyroki w jednej z największych w ostatnich latach afer mięsnych w Europie. Na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazany został Jacques Poujol, były dyrektor francuskiej firmy Spanghero, która kilka lat temu świadomie sprzedawała końskie mięso jako wołowinę.

Jacques Poujol został oskarżony o to, że w latach 2012-2013 sprzedał ponad 500 ton koniny jako mięso wołowe firmie Comigel, produkującej gotowe potrawy z mięsa.

 

Mięso miało pochodzić z rzeźni w Rumunii, a do Francji trafiało przez holenderskiego pośrednika Johannesa Fasena, który także zasiadł na ławie oskarżonych i został skazany na cztery lata więzienia.

 

Oznakowane jako wołowina

 

Sąd nakazał również konfiskatę od Poujola 870 tysięcy euro, które miały być zyskiem z nielegalnego procederu sprzedaży koniny oznakowanej jako wołowina.

 

Oskarżonymi w tej sprawie są jeszcze dwie osoby - współpracownik Poujola Patrice Monguillon i pomocnik Fasena Hendricus Windmeijer. Dla pierwszego z nich prokurator żąda kary dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, dla drugiego 18 miesięcy w zawieszeniu. Wyroki mają zapaść w środę.

 

Po wybuchu afery w 2013 roku sześć dużych francuskich sieci handlowych wycofało ze sprzedaży kilka rodzajów mrożonych potraw z mięsa wołowego w następstwie podejrzenia, że mogą w rzeczywistości zawierać koninę.

 

Końskie mięso wykryto także na Wyspach Brytyjskich. W niektórych supermarketach pojawiły się zawierające koninę potrawy firmy Findus, która tłumaczyła, że jej dostawcą jest firma Comigel.

 

 

 

WIDEO: "Mięso z nielegalnego uboju w Polsce trafiło do UE"

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie