Zmarł konstruktor pierwszego przenośnego kalkulatora elektronicznego

Technologie
Zmarł konstruktor pierwszego przenośnego kalkulatora elektronicznego
Bullock Texas State History Museum

W wieku 86 lat zmarł w Dallas Jerry Merryman, jeden z trzech wynalazców, którzy skonstruowali pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny.

Jak poinformowała we wtorek jego pasierbica Kim Ikovic, Marryman zmarł 27 lutego w szpitalu z powodu komplikacji wynikających z choroby serca i nerek.

 

Był on jednym z trzech naukowców, zatrudnionych w mieszczącej się w Dallas firmie Texas Instruments, którym przypisuje się opracowanie i skonstruowanie pierwszego przenośnego kalkulatora.

 

Prototyp skonstruowany w 1967 roku

 

Zespół pracował pod kierownictwem Jacka Kirby'ego, który utorował drogę do powstania dzisiejszych komputerów wynalazkiem obwodu scalonego. Za ten wynalazek został uhonorowany nagrodą Nobla. Trzecim członkiem zespołu był James Van Tassel.

 

Prototyp przenośnego kalkulatora, ktory skonstruowali w 1967 r., jest obecnie jednym z eksponatów w Smithsonian Institution. Mimo, że doradzano im wówczas natychmiastowe opatentowanie wynalazku, wniosek patentowy został przez nich zgłoszony dopiero w 1974 r.

 

 

 

Vernon Porter, który pracował niegdyś z Merrymanem w Texas Instruments, powiedział, że "Merryman był najbłyskotliwszym człowiekiem jakiego kiedykolwiek spotkałem, absolutnie wyjątkowym".

 

Inny były kolega zmarłego naukowca, Ed Mills, ujawnił, że Merryman opracował przełomowy projekt układu scalonego w zaledwie trzy dni.

Merryman był znany z niezwykłego poczucia humoru i koleżeńskości.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie