Wyroki ws. zamieszek po śmierci Igora Stachowiaka. Oskarżone były 24 osoby

Polska

Na kary od sześciu miesięcy w zawieszeniu do 1,5 roku czynnego więzienia skazał w środę wrocławski sąd 24 osoby oskarżone o udział w zamieszkach po śmierci Igora Stachowiaka i napaść na policjantów w maju 2016 r. pod wrocławskim komisariatem przy ul. Trzemeskiej.

To kolejne wyroki ws. zamieszek przy wrocławskim komisariacie przy ul. Trzemeskiej. Wybuchły one po śmierci na tym komisariacie 25-letniego Igora Stachowiaka.

 

Po tym zdarzeniu przez kilka dni wieczorami pod wrocławskim komisariatem przy ul. Trzemeskiej dochodziło do protestów, przeradzających się w zamieszki. Uczestniczyło w nich po kilkaset osób. Za udział w zajściach w sumie zatrzymano 40 osób.

 

Pierwsze wyroki w tej sprawie zapadły na początku 2017 r. Wówczas na kary 4,5 i 4 lat więzienia zostali skazania dwaj mężczyźni.

 

Proces przeciwko byłym policjantom 

 

W środę wrocławski sąd skazał 24 kolejne osoby w tej sprawie, w tym sześć kobiet. Najwyższy wyrok to 1,5 rok więzienia, najniższy zaś to 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Czynne więzienie zostało orzeczone wobec 11 oskarżonych. Sąd oprócz kary więzienia orzekł również kary ograniczenia wolności w postaci prac społecznych.

 

Przed wrocławskim sądem nadal toczy się proces 10 osób oskarżonych ws. zamieszek przy wrocławskim komisariacie przy ul. Trzemeskiej.

 

Przed wrocławski sądem toczy się też proces przeciwko czterem byłym policjantom, którzy w dniu śmierci Igora Stachowiaka pełnili służbę, jako funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. Łukasz R., Paweł G., Paweł P. oraz Adam W. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności. Prokuratura stwierdziła jednak, że "wyczerpująco zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy, nie daje podstaw do skierowania aktu oskarżenia w zakresie nieumyślnego spowodowania śmierci Igora S."

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie