W brytyjskim parlamencie petycja o upamiętnienie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Kultura
W brytyjskim parlamencie petycja o upamiętnienie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
pixabay.com/ ElissaCapelleVaughn

W brytyjskim parlamencie ogłoszono zbiórkę podpisów pod petycją o upamiętnienie osób, które uratowały Żydów przed eksterminacją przez nazistów, w ramach budowy pomnika i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu w Londynie - poinformowała Ambasada RP w Wielkiej Brytanii.

Petycję, która postuluje, aby projekt zawierał sekcję poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy pomogli ocalić tysiące Żydów przed i podczas II wojny światowej, zainicjowała ocalona z Holokaustu polsko-żydowska aktywistka Lili Pohlmann.

 

Jak przekazała ambasada, Pohlmann w liście do współprzewodniczących fundacji UK Holocaust Memorial Foundation, odpowiedzialnej za budowę pomnika, podkreśliła wagę uhonorowania "wielkiego wysiłku humanitarnego Sprawiedliwych", bez których "wielu z nas nie byłoby dzisiaj na świecie".

 

Pohlmann napisała: "Ci cisi bohaterowie walczyli nie z bronią, ale z sercem, pomagając tysiącom uciec z gett, ukrywając ich, fałszując dokumenty, aby ukryć ich tożsamość, a także dostarczając pieniądze, żywność i lekarstwa dla więźniów w obozach pracy".

 

Inicjatorka petycji w liście wyraziła również pragnienie ustanowienia corocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - podała ambasada.

 

Pomnik i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu 

 

Polska placówka przekazała, że zdaniem Pohlmann dzięki uczczeniu Sprawiedliwych pomnik "zainspiruje odwiedzających - zwłaszcza młodsze pokolenie - do pójścia za przykładem Sprawiedliwych i wszystkich, którzy pomagali Żydom i innym potrzebującym w najciemniejszych godzinach II wojny światowej poprzez okazywanie naszej wspólnej empatii, co będzie miało pozytywny wpływ na świat, w którym dziś żyjemy".

 

Brytyjski pomnik i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu ma powstać w parku Victoria Tower Gardens, obok budynku parlamentu, do 2021 roku - podała Ambasada RP w Londynie. List popierający propozycję utworzenia pomnika w lutym br. podpisało ponad 170 posłów Izby Gmin i członków Izby Lordów - podkreśliła polska placówka.

 

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

 

Petycję o upamiętnienie osób, które uratowały Żydów przed eksterminacją przez nazistów, w ramach budowy pomnika i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu w Londynie ogłoszono podczas obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w parlamencie. Obchody zorganizowała Ambasada RP w Londynie we współpracy z członkiem Izby Lordów i założycielem grupy Blue Labour Mauricem Glasmanem oraz brytyjską fundacją edukacyjną Learning from the Righteous (Ucząc się od Sprawiedliwych) - przekazała Ambasada RP. Była to druga z rzędu uroczystość z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych organizowana w parlamencie przez polską placówkę w Londynie.

 

Ambasada RR wskazała, że obchodom w parlamencie towarzyszyła wystawa "Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady", przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z MSZ RP.

 

- Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele brytyjskiego rządu, organizacji żydowskich, korpusu dyplomatycznego i społeczności polonijnych, a także świadkowie Holokaustu, naukowcy oraz specjaliści od spraw polsko-żydowskich - dodała placówka.

 

6 863 odznaczonych Polaków

 

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podczas swojego przemówienia wyraził nadzieję, iż czyny takich polskich Sprawiedliwych, jak Józef i Wiktoria Ulmowie, Antonina i Jan Żabińscy oraz Irena Sendler, a także Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na Uchodźstwie będą miały pozytywny wpływ na nowe pokolenie, "ponieważ to ono będzie kształtować przyszłość" - napisała ambasada.

 

Decyzją Parlamentu Europejskiego 6 marca został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych.

 

Jak podaje Ambasada RP w Londynie, obecnie liczba odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata wynosi 26 973, w tym 6 863 odznaczonych Polaków.

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze