Andrzej Duda odwiedził szkołę im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach. "Szkoła mojego prezydenta"

Polska
Andrzej Duda odwiedził szkołę im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach. "Szkoła mojego prezydenta"
PAP/Artur Reszko

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę Szkołę Podstawową im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach (woj. warmińsko-mazurskie); złożył kwiaty pod tablicami poświęconymi byłemu prezydentowi, ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz Polakom pomordowanych w obozach w Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje.

Prezydent Duda przyjechał do mazurskiej wsi Chełchy (gm. Ełk), by spotkać się z uczniami i nauczycielami tej szkoły. Uważana jest ona za pierwszą placówkę oświatową w kraju, której nadano imię Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 19 października 2010 r.

 

Andrzej Duda przed spotkaniem ze społecznością szkolną złożył kwiaty pod tablicami przed budynkiem szkoły. Podczas krótkiej uroczystości prezydent podkreślił, że odwiedził szkołę, bo ta nosi imię Lecha Kaczyńskiego "jego prezydenta".

 

"Był wspaniałym człowiekiem"

 

Jak dodał, nadanie szkole imienia Lecha Kaczyńskiego jest dla niego osobiście "niesłychanie ważne". Dziękował zarówno nauczycielom, rodzicom, jak i samorządowcom za utrzymywanie szkoły w dobrym stanie.

 

- On był rzeczywiście wspaniałym człowiekiem i dziękuję, że państwo taką szkołę prowadzicie. Szkoła jest w pięknym stanie, jest nieduża, ale jest piękna, a przede wszystkim dziękuję za to, co mogę tutaj oglądać - powiedział prezydent. Jak podkreślił, Lechowi Kaczyńskiemu zależało, żeby wychowywać młodzież w świadomości historii naszego kraju i naszych dziejów.

 

- To jest właśnie patriotyczne wychowanie. To jest to, na czym panu prezydentowi prof. Lechowi Kaczyńskiemu tak bardzo zależało, żeby wychowywać młodzież w świadomości historii naszego kraju, naszych dziejów, tego, co dla nas ważne, tego co dla nas niebezpieczne i czego powinniśmy unikać, ale przede wszystkim wychowywać w tym duchu, jak bardzo ważna jest ojczyzna, jak bardzo wartościowa jest służba dla ojczyzny - mówił Andrzej Duda.

 

Rozmawiał z harcerzami 

 

Jak podkreślił Lech Kaczyński z pewnością byłby dumny z tego, że właśnie taka szkoła obrała go sobie za patrona.

 

Andrzej Duda rozmawiał też z harcerzami z Chełch i obiecał, że postara się w tym roku odwiedzić ich nad jeziorem rajgrodzkim, gdzie spędzają czas na obozie.

 

Na koniec wizyty uczniowie szkoły zaprezentowali prezydentowi przedstawienie historyczno-patriotyczne.

zdr/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze