Duda: komuniści bali się Żołnierzy Niezłomnych

Polska

Komuniści bali się Żołnierzy Niezłomnych, dlatego nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że 1 marca jest "zawsze bardzo wzruszony". - Dlatego, że mam tą niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę suwerenną, niepodległą prawdziwie - wyjaśnił.

 

"Cena służby ojczyźnie była ogromna"

 

Jak mówił, "nie pogodzili się oni z półwolnością, z zakłamaniem, z niby niepodległością i niby suwerennością". Wyjaśnił, że Żołnierze Wyklęci "zapłacili za to zazwyczaj wysoką cenę". - Spotykam oczywiście tych, którzy nie polegli, nie zostali zamordowani, przeżyli, przetrwali, ale to nigdy nie było za darmo. Cena służby ojczyźnie była ogromna  - powiedział.

 

Zwracając się do odznaczonych powiedział: "jesteście państwo bohaterami" i - jak dodał prezydent - bohaterami są również "najbliżsi tych, którzy polegli i zostali zamordowani". Przypomniał, że "komunistyczne represje spadały na całe rodziny". - Cena była często bardzo wysoka od represji, prześladowań, więzienia, katowania, poprzez odebranie możliwości rozwijania się, kariery, nauki, pracy, często głód, biedę - powiedział.

 

Prezydent wyraził wzruszenie, że, jak mówił - "można państwa docenić, można chociaż w ten symboliczny sposób docenić tą wielką zasługę dla Polski". - Pewnie nie byłoby dzisiaj prawdziwie wolnej, prawdziwie niepodległej, prawdziwie suwerennej, gdyby nie tamto bohaterstwo, cierpienie, gdyby nie tamten trud, gdyby nie tamci Żołnierze Niezłomni, których bali się komuniści - mówił. - Bali się i cały czas mieli w tyle głowy, że mogą powrócić - dodał.

 

Według Dudy "to właśnie dlatego zabitych i pomordowanych zakopywano w bezimiennych mogiłach. To dlatego właśnie nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt". - Po to, by nikt nigdy nie dotarł, aby nikt nie odnalazł, aby nie było relikwii. Ale również ze strachu, z podłego, haniebnego strachu - mówił.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie