Płażyński przeprasza Dulkiewicz za słowa, że została prezydentem Gdańska przez przypadek

Polska
Płażyński przeprasza Dulkiewicz za słowa, że została prezydentem Gdańska przez przypadek
Polsat News

Przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński przeprosił we wtorek Aleksandrę Dulkiewicz za swoją wypowiedź, że została prezydentem miasta "przez przypadek".

Aleksandra Dulkiewicz, prawniczka i samorządowiec, wygrała w niedzielę w I turze przedterminowe wybory prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła 48,6 proc.

 

Płażyński komentując w poniedziałek w TV Republika wygraną Dulkiewicz, powiedział: "Ten tytuł przypadł jej przypadkiem. Nie sądzę, aby gdańszczanie wybrali ją w normalnych wyborach na tak odpowiedzialną funkcję".

 

We wtorek radny PiS przeprosił za swoje słowa.

 

- Moja wypowiedź, że P. Aleksandra Dulkiewicz "została prezydentem przez przypadek+ była niefortunna. Miałem na myśli oczywisty fakt, że gdyby nie tragiczna śmierć P.Adamowicza, A.Dulkiewicz w tych wyborach w ogóle by nie startowała. Pani Prezydent, proszę przyjąć moje przeprosiny" - napisał na Twitterze Płażyński.

 

 

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbyły się w niedzielę. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Były one wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

O najwyższy urząd w Gdańsku ubiegali się: p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (bezpartyjny komitet "Wszystko dla Gdańska"); reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun, który startował z własnego komitetu wyborczego oraz działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba z komitetu "Odpowiedzialni-Gdańsk".

 

Dulkiewicz uzyskał 82,22 proc. poparcia. Drugie miejsce w wynikiem 11,86 proc. zajął Grzegorz Braun, Marek Skiba dostał 5,92 procent głosów.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie