Gdańsk: Płażyński kandydował na prezydenta. Został szefem klubu PiS

Polska
Gdańsk: Płażyński kandydował na prezydenta. Został szefem klubu PiS
Polsat News

Kacper Płażyński, ubiegający się w październikowych wyborach samorządowych o funkcję prezydenta Gdańska jako kandydat Zjednoczonej Prawicy, został w piątek wybrany przewodniczącym klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.W ostatnich wyborach samorządowych Płażyńskiemu nie udało się pokonać urzędującego prezydenta Pawła Adamowicza. który wystartował w bezpartyjnym komitecie.

Informację taką na Twitterze przekazał sam Płażyński.

 

 

Polityk PiS przegrał walkę o prezydenturę w Gdańsku w II turze z Pawłem Adamowiczem (komitet bezpartyjny "Wszystko dla Gdańska"), pełniącym funkcję prezydenta miasta od 1998 r. Adamowicza poparły 129 tys. 683 osoby (64,80 proc. głosów). Na Płażyńskiego głosowało w II turze 70 tys. 432 osoby (35,20 proc.).

 

Klub PiS ma w 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska 12 mandatów, tyle samo, co w ostatniej kadencji.

 

W tym tygodniu swoje władze wybrała też Koalicja Obywatelska, największy klub w Radzie Miasta Gdańska, mający 16 radnych. Szefem klubu KO został radny Piotr Borawski, który był przewodniczącym klubu Platformy Obywatelskiej w minionej kadencji. Wiceprzewodniczącą klubu KO w radzie została Kamila Błaszczyk z Nowoczesnej.

 

Przewodniczącą trzeciego ugrupowania w w radzie - komitetu Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska", posiadającego sześciu radnych - ma zostać Beata Dunajewska, radna PO w latach 2010-18.

 

Klub KO zdecydował także w tym tygodniu jednogłośnie, że jego kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Gdańska będzie Agnieszka Owczarczak (PO), dotychczasowa wiceprzewodnicząca rady. Ma ona na stanowisku szefa Rady Miasta Gdańska zastąpić Bogdana Oleszka, który funkcję tę pełnił od 2001 r.

 

Pierwsza sesja Rady Miasta Gdańska nowej kadencji odbędzie się w poniedziałek.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie