Darmowa dieta od NFZ. Portal z jadłospisem i przepisami

Polska
Darmowa dieta od NFZ. Portal z jadłospisem i przepisami
Pixabay.com/ jf-gabnor

Trzy rodzaje diety DASH o kaloryczności 1200, 1500 i 1800 kcal, gotowe jadłospisy na 14 dni, przepisy i lista produktów potrzebnych do przygotowania posiłków - Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal z darmowymi dietami niemal dla każdego. Wystarczy założyć konto i wpisać m.in. swoją wagę, wzrost i wiek. Aplikacja odpowie, co jeść, aby zdrowo żyć i zaproponuje darmowe diety do wyboru.

 

W serwisie NFZ o nazwie Diety są gotowe zestawy odpowiednio zbilansowanych posiłków. Aby otrzymać dostęp do pełnej funkcjonalności portalu, w tym m.in. jadłospisu na 14 dni, możliwości wymiany posiłków, listy zakupów, trzeba się zalogować i zarejestrować. 

 

Mastepnie należy wpisać: płeć, wagę, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczną (do wyboru jest kilka opcji - od pacjenta leżącego, przez osobę z umiarkowaną aktywnością aż po wyczynowego sportowca).

 

W odpowiedzi użytkownik otrzymuje informacje o swoim indeksie BMI, z którego dowie się, czy jego masa ciała jest prawidłowa. Będą też dane o minimalnej i maksymalnej liczbie kalorii, którą powinnien spożywać w ciągu doby przy prowadzonym trybie życia.

 

Dla odchudzających się do wyboru są trzy rodzaje diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension, opracowanej przez amerykański instytut rządowy National Heart, Lung nad Blood Institute): 1200, 1500 oraz 1800 kalorii. Wystarczy kliknąc w dowolną z nich, aby otrzymać gotowy jadłospis na 14 dni. W innej zakładce są listy produktów potrzebnych do przygotowania posiłków. 

 

Jadłospis przygotowany przez ekspertów NFZ jest bardzo szczegółowy.

 

- Przy każdym przepisie są informacje o liczbie jego kalorii, zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów. Z przygotowaniem poszczególnych dań poradzi sobie każdy, bo jadłospis zawiera listę i wagę składników oraz szczegółowy sposób przygotowania. Bardziej wybredni użytkownicy portalu mogą wymieniać posiłki, za którymi nie przepadają na inne, ale o tej samej liczbie kalorii - mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Bez sodu

 

Twórcy portalu proponują użytkownikom dietę DASH, która w tegorocznym rankingu najlepszych diet dla zdrowia Best Diets Overall według U.S. News  zdobyła drugie miejsce. Dieta ta została opracowana w Stanach Zjednoczonych przez specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego po to, żeby pomóc obniżyć ciśnienie krwi bez leków. Główną i najważniejszą jej cechą jest zmniejszenie zawartości sodu w pożywieniu. Warzywa powinny być obecne we wszystkich trzech głównych posiłkach - śniadanie, obiad i kolacja, podobnie jak trzy porcje chudego mleka lub produktów nabiałowych w ciągu dnia.

 

Lekarze zauważyli, że taki sposób odżywiania się obniża nie tylko ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, ale też wagę pacjentów. Dodatkowo zapobiega cukrzycy, osteoporozie i nowotworom.

 

Dieta DASH nie wymaga od stosujących bardzo dużych wyrzeczeń. Jej założenia opierają się na zdrowym odżywianiu, a nie restrykcyjnym liczeniu kalorii.

 

Pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu zajęła dieta śródziemnomorska. 

mal/dro/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze