Zero waste - coraz popularniejszy styl życia, ograniczający zużycie plastiku

Polska

- Zachęcamy do tego, by ograniczać produkowanie śmieci. Rezygnacja z torebek foliowych, picie wody z kranu i noszenie własnego bidonu czy chodzenie z własnym kubkiem do kawiarni to pierwsze i najprostsze kroki do tego, by ograniczyć używanie plastiku w codziennym życiu - mówiła w programie "Nowy Dzień" w Polsat News Sylwia Sikorska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Coraz popularniejszy styl życia, czyli zero waste (ang. brak marnowania) zakłada, że człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, by nie zanieczyszczać środowiska.

 

Dorota Czopyk z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste opublikowała na stronie zero-waste.pl kilka zasad, które można wprowadzić do codziennego życia, by ograniczyć wykorzystanie plastiku. 

  1. Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
  2. Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
  3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).
  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń)
  6. Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.
  7. Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. 

W poniedziałek Ministerstwo Środowiska opublikowało post na Facebooka pisząc: "na całym świecie tworzywa sztuczne stanowią 85 proc. odpadów morskich. Przedostają się do naszych płuc i trafiają na nasze stoły – mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności. Dlatego powinniśmy walczyć z tym problemem, ograniczając zużycie plastikowych patyczków kosmetycznych, talerzy, słomek i opakowań do żywności".

 

ked/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie