Papierowe słomki dla McDonald's dostarczy raczkująca firma. "Znaleźliśmy niszę"

Biznes
Papierowe słomki dla McDonald's dostarczy raczkująca firma. "Znaleźliśmy niszę"
zdj. ilustracyjne/Marco Verch/Flickr.com/CC BY 2.0

Walijska firma, która powstała zaledwie kilka miesięcy temu, zamierza zatrudnić dwustu nowych pracowników, aby produkować papierowe słomki do napojów w restauracjach McDonald's w Wielkiej Brytanii. Kilka dni temu sieć ogłosiła, że rezygnuje z wydawania plastikowych słomek w swoich lokalach na wyspach. Firma podpisała umowę na dostawę papierowych zamienników z dwoma dostawcami.

Jeszcze w maju tego roku McDonald's w Stanach Zjednoczonych poinformował, że nie zrezygnuje z plastikowych słomek do napojów w swoich restauracjach. Prezes zarządu giganta stwierdził, że aktualnie "nie ma dla nich opłacalnej alternatywy".

 

Klienci wymusili rozstanie z plastikiem

 

Pod naciskiem klientów inną decyzję podjął zarząd firmy w Wielkiej Brytanii.

 

Po tym jak petycję w tej sprawie poparło prawie pół miliona osób, Mc Donald's podpisał umowę na dostawę papierowych słomek z dwiema firmami - małą Transcend Packaging z Ebbw Vale oraz z globalnym przedsiębiorstwem Huhtamäki, które uruchomi podobną linię produkcyjną w Belfaście w Irlandii Północnej.

 

Do 2019 roku plastikowe słomki mają całkowicie zniknąć z restauracji amerykańskiej sieci w Zjednoczonym Królestwie. 

 

Znaleźli dla siebie ekologiczną niszę

 

Firma Transcend Packaging od września będzie dostarczała papierowe słomki do ok. 1361 restauracji McDonald's w Wielkiej Brytanii. Umowę podpisano zanim niewielkie przedsiębiorstwo sprowadziło maszyny do ich produkcji z Chin.  

 

- Kiedy zobaczyliśmy w telewizji serial "Blue Planet II" i rząd zaczął rozmawiać o zagrożeniach związanych z plastikiem, znaleźliśmy niszę na rynku - powiedział dyrektor marketingu i sprzedaży przedsiębiorstwa Transcend Packaging.

 

W firmie tej obecnie pracuje zaledwie 20 osób.

 

Serial "Blue Planet II" w 2017 roku zyskał popularność wśród widzów w Wielkiej Brytanii. Stacja sprzedawała go także telewizjom w innych krajach. Siedem odcinków tej produkcji opowiada o życiu morskich stworzeń i zagrożeniach dla zwierząt wynikających z zanieczyszczenia wód na świecie. Jest m.in. mowa o plastiku, który skaził morza i oceany.

 

Plastik zabija oceany

 

Trzy lata temu aż 27 milionów osób obejrzało w internecie film, na którym widać, jak biolog morska wyciąga plastikową słomkę z nozdrza żółwia. Zwierzę bardzo przy tym krwawi.

 

Szacunkowo do oceanów na świecie w ciągu sekundy trafia 250 kg plastikowych odpadów. Morskie zwierzęta często połykają śmieci, a później chorują i umierają.

 

McDonald's w Wielkiej Brytanii wydaje klientom 1,8 milionów słomek w ciągu jednego dnia. 

 

Wales Online, "The Guardian", polsatnews.pl

mta/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!