Policja zatrzymała mężczyznę, który miał uszkodzić pomnik Witkiewicza w Katowicach

Polska
Policja zatrzymała mężczyznę, który miał uszkodzić pomnik Witkiewicza w Katowicach
Pixabay/ID 4711018

Policja zatrzymała młodego mężczyznę, który jesienią ubiegłego roku wraz z kolegą uszkodził w Katowicach rzeźbę przedstawiającą Stanisława Ignacego Witkiewicza. Sprawców, którzy przewracają pomnik, zarejestrowały kamery monitoringu. Wciąż poszukiwany jest drugi wandal.

Do zdarzenia doszło 21 października przy ulicy Szafranka w Katowicach. Nad ranem mężczyźni podeszli do rzeźby Witkacego w naturalnych rozmiarach, stojącej przy wejściu do Muzeum Historii Katowic. Najpierw zaczęli robić sobie zdjęcia, a po chwili przewrócili figurę i uciekli. Całe zajście zarejestrowały kamery monitoringu, policja opublikowała nagranie.

 

- Dzięki pomocy internautów i ustaleniom policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu, ustalono tożsamość i namierzono jednego ze sprawców. 21-latek usłyszał już zarzuty. Przyznał się i poddał dobrowolnie karze. Za zniszczenie mienia grozi mu do 5 lat więzienia - powiedziała w poniedziałek komisarz Aneta Orman z katowickiej komendy.

 

Policjanci nadal ustalają, kim był drugi mężczyzna, który uszkodził rzeźbę. Wszystkie osoby, które mają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości wandala, proszone są o kontakt pod nr tel. 32 200 2555.

 

Choć kamery zarejestrowały trzech mężczyzn, za uszkodzenie mienia będą odpowiadali dwaj z nich - wyjaśniła Orman. Trzeci z ograniczył się do robienia zdjęć.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!