Można wziąć "w adopcję" obraz Witkacego

Kultura
Można wziąć "w adopcję" obraz Witkacego
Polsat News

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem ruszyło z nietypową akcją. Placówka chce wydać album z dziełami słynnego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza ps. Witkacy. Aby zebrać na to pieniądze oddaje dzieła artysty "do adopcji". O szczegółach tej inicjatywy - zakopiańska reporterka Polsat News Natalia Kielar.

W Muzeum Tatrzańskim znajduje się 68 portretów, 15 rysunków i 3 olejne obrazy Witkiewicza. Można je "zaadoptować". - Dana osoba lub firma wybiera jedną pracę, która mu się najbardziej podoba. Następnie wpłaca na nasze konto odpowiednią kwotę pieniędzy - powiedziała Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

 

"Adopcja" dzieła kosztuje 1500 zł (plus VAT). Każdy z "adoptowanych" obrazów znajdujący się w albumie zostanie opatrzony nazwą "rodzica adopcyjnego", czyli nazwą firmy lub imieniem i nazwiskiem w przypadku osoby prywatnej. Każdy sponsor otrzyma jeden bezpłatny egzemplarz albumu Witkacego oraz możliwość zakupu 10 egzemplarzy w cenie produkcji.

 

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885 - 1939) to polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik. Życiu Witkacego towarzyszyła atmosfera tajemnicy i skandalu, którą on sam wzmacniał, jednocześnie narzekając na brak poważnego odbioru swoich dzieł.


Według biografów, jego sposób życia był kontynuacją stylu młodopolskich modernistów, dla których szokowanie "mieszczuchów" było zarówno rodzajem rozrywki, jak i sposobem wyróżnienia siebie jako artysty. Jego życie zakończyła samobójcza śmierć 18 września 1939 roku, po tym, gdy dowiedział się o ataku Związku Radzieckiego na Polskę.

 

polsatnews.pl

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie