Podwyżki dla nauczycieli i wzrost nakładów na służbę zdrowia. PSL zaprezentowało Pakiet Społczeny

Polska
Podwyżki dla nauczycieli i wzrost nakładów na służbę zdrowia. PSL zaprezentowało Pakiet Społczeny
PAP/Darek Delmanowicz

Klub PSL złoży w poniedziałek w Sejmie Pakiet Społeczny Ludowców, na który składa się kilka propozycji w tym zwiększenie wynagrodzenia dla nauczycieli o 1000 zł, dodatek w wysokości 500 zł na każde dziecko w rodzinie, czy zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2020 r.

- Dzisiaj PSL składa w Sejmie Pakiet Społeczny Ludowców - projekt ustawy obejmującej najważniejsze potrzeby społeczne, o których prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość zupełnie zapomnieli - podkreślił poseł Krzysztof Paszyk (PSL) na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Według niego pakiet składa się z kilku propozycji, z których pierwszy dotyczy podniesienia wynagrodzenia dla nauczycieli o 1000 złotych. - Uważamy ten postulat za bardzo istotny jeśli mówimy o podnoszeniu jakości nauczania w Polsce. Jeśli z troską patrzymy na młodzież i dzieci dzisiaj wchodzące w okres nauczania, to jest niezbędna podwyżka, abyśmy mogli mówić o podnoszeniu standardów - podkreślił Paszyk.

 

"W ślad za deklaracją nie przyszły żadne konkrety"

 

Następną propozycją, dodał, jest zagwarantowanie każdemu dziecku w rodzinie dodatku w wysokości 500 złotych. - To jest też szansa dla PiS na to, żeby wreszcie jasno dać sygnał o swoich intencjach, bo przecież minął równo tydzień od deklaracji pana prezesa Kaczyńskiego natomiast w ślad za deklaracją nie przyszły żadne konkrety. Boimy się i przestrzegamy, aby tu się nie powtórzyła sytuacja z zapowiedziami kandydatki na premiera pani Beaty Szydło, która już ponad 3,5 roku temu również zapowiadała, że każde polskie dziecko otrzyma dodatek, czy rodzina na każde dziecko otrzyma 500 złotych, a potem wiemy jak sytuacja się przedstawiała. Więc to jest też szansa dla PiS na to, żeby jasno pokazać Polakom, że mają szczere intencje, że nie będzie znowu sporej grupy wykluczonej z tego programu - zaznaczył Paszyk.

 

Jak podkreślił, kolejnym elementem pakietu jest zagwarantowanie każdemu niepełnosprawnemu dziecku w polskich rodzinach 1000 złotych dodatku co miesiąc oraz dodatku na rehabilitację dorosłym niepełnosprawnym w wysokości 500 złotych. - To jest bardzo ważne. To jest grupa osób, o których nie można zapominać. Niestety w sposób skandaliczny obecna władza tych ludzi potraktowała - ocenił poseł PSL.

 

Ludowcy proponują też zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. - Mówimy o tym, że trzeba do roku 2020 zagwarantować 6 proc. PKB na służbę zdrowia, jeśli chcemy mówić o podnoszeniu standardów. Jeśli chodzi o opiekę medyczną dla Polaków to w roku 2019 te nakłady powinny wynosić 5,5 procent - podkreślił Paszyk.

 

"Jesteśmy skłonni poprzeć propozycje PiS"

 

- To jest nasz pakiet, który zauważa również potrzeby nie tylko, jeśli chodzi o polskie rodziny, i nie tylko jeśli chodzi o emerytów. My oczywiście jesteśmy skłonni te propozycje - "Piątkę Kaczyńskiego" - poprzeć, ale ona nie wyczerpuje wszystkich potrzeb i ona nie może być też pretekstem do tego, żeby pomijać innych równie potrzebujących Polaków - zaznaczył polityk.

 

Dopytywany o koszty tych rozwiązań Paszyk powiedział, że jeśli chodzi o zagwarantowanie 500 plus na każde dziecko jest to koszt w wysokości 22 mld złotych. Dodatek 1000 złotych na każde niepełnosprawne dziecko to 3 mld złotych; podwyżki dla nauczycieli to jest kwota 6 mld, a dodatek rehabilitacyjny dla dorosłych niepełnosprawnych to jest kwota 4 mld złotych.

 

"Projektodawcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom licznych grup społecznych proponują wprowadzenie pakietu rozwiązań prospołecznych. Głównym celem projektu jest zapewnienie należytego poziomu finansowania wsparcia osób niepełnosprawnych, wprowadzenie powszechnego systemu wsparcia dla rodzin z dziećmi, zwiększenie poziomu finansowania opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie systemowych podwyżek dla nauczycieli" - czytamy w uzasadnieniu do projektu PSL.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze