Macron wzywa do "europejskiego odrodzenia" i rewizji traktatów

Świat
Macron wzywa do "europejskiego odrodzenia" i rewizji traktatów
EPA/CAROLINE BLUMBERG

W artykule zatytułowanym "Na rzecz europejskiego Odrodzenia" prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do zwołania przed końcem roku europejskiej konferencji, by przedyskutować polityczne zmiany w Europie, w tym rewizję traktatów - informuje w poniedziałek Reuters. Proponuje też w nim utworzenie europejskiego banku klimatycznego i rewizję funkcjonowania strefy Schengen

Artykuł Macrona ma zostać opublikowany we wtorek w gazetach we wszystkich 28 członkowskich krajach UE. W Polsce opublikuje go "Rzeczpospolita".

 

 

Pojawił się też, w 24 urzędowych językach UE, na stronie Pałacu Elizejskiego.

 

W artykule Macron opowiada się również za nowym traktatem dotyczącym obronności i bezpieczeństwa, który definiowałby obowiązki państw UE w koordynacji z NATO. Popiera stworzenie europejskiej agencji, której zadaniem byłaby ochrona demokracji przed wyborczymi manipulacjami.

 

 

Francuski przywódca krytykuje nacjonalizm.

 

Macron ocenia w nim, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego "zadecydują o przyszłości naszego kontynentu". "Nigdy od czasów II Wojny Światowej, Europa nie była tak bardzo potrzebna. A jednocześnie, Europa nigdy nie była tak bardzo zagrożona." - ostrzega.

 

W artykule Macron proponuje, by każdy pracownik na Starym Kontynencie miał zagwarantowaną europejską płacę minimalną dostosowaną do każdego państwa.

 

Opowiada się też za zakazem finansowania europejskich partii politycznych przez podmioty spoza Starego Kontynentu i sugeruje rewizję funkcjonowania strefy Schengen. Jego propozycje dotyczą też utworzenia służb granicznych UE, europejskiego biura zajmującego się polityką azylową oraz banku klimatycznego, by osiągnąć zeroemisyjną gospodarkę w 2050 roku.

 

"W tej Europie, narody przejmą naprawdę kontrolę nad swoim losem; jestem pewien, że w tej Europie, Zjednoczone Królestwo znajdzie swoje miejsce." - dodaje francuski przywódca.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie