Trójmiasto.pl: Dulkiewicz wygrała w I turze

Polska
Trójmiasto.pl: Dulkiewicz wygrała w I turze
Polsat News

P.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w I turze wygrała w niedzielę przedterminowe wybory na prezydenta miasta - wynika z sondażowego wyniku opublikowanego przez Trojmiasto.pl. Portal zastrzegł, że sondażowy wynik oparty jest o informacje, jakie udało się zebrać jego pracownikom przez cały dzień z pięciu obwodowych komisji wyborczych w dzielnicy Morena.

"Spośród 1091 zapytanych przez nas osób, 84 proc. zagłosowało na Aleksandrę Dulkiewicz, ponad 12 proc. na Grzegorza Brauna i 4 proc. na Marka Skibę" - podał portal.

 

Sondażowy wynik oparty jest o informacje, jakie udało się zebrać w godzinach od 9 do 18 z pięciu obwodowych komisjach. Trojmiasto.pl. wyjaśniło, że komisje te zostały wytypowane z dwóch powodów: wyniki w nich I tury październikowych samorządowych wyborów prezydenckich w niewielkim stopniu różniły się od rzeczywistych wyników, a ponadto jest to jedna z większych obwodowych komisji wyborczych w Gdańsku, licząca ok. 12 tys. wyborców.

 

Pracownicy portalu zbierali informacje na temat głosu oddanego w niedzielnych wyborach oraz w I turze wyborów samorządowych w 2018 r. Analizie poddane zostały także preferencje wyborcze w podziale na wiek i płeć wyborców.

 

"Z sondażu wynika, że elektorat Aleksandry Dulkiewicz rekrutował się z ponad 99 proc. wyborców, którzy jesienią poparli Pawła Adamowicza i w 96 proc. Jarosława Wałęsę oraz 12 proc. wyborców Dulkiewicz poparło jesienią Kacpra Płażyńskiego. Wyborcy Grzegorza Brauna jesienią popierali przede wszystkim Kacpra Płażyńskiego (67 proc.), 3 proc. Jarosława Wałęsę, a ponad 30 proc. pozostałych kandydatów. Elektorat Marka Skiby rekrutował się w ponad 21 proc. ze zwolenników Kacpra Płażyńskiego, 1 proc. Jarosława Wałęsy oraz w nieco ponad 9 proc. ze zwolenników innych kandydatów w jesiennych wyborach" - podało Trojmiasto.pl.

 

Portal dodał, że kobiety wyraźnie opowiedziały się za Aleksandrą Dulkiewicz. "W jej elektoracie stanowią one aż 60 proc. (...) Wśród wyborców Grzegorza Brauna dominują mężczyźni, ale nieznacznie - jest ich 52 proc. Kobiety stanowią 48 proc. jego elektoratu. Na elektorat Marka Skiby składają się idealnie w połowie mężczyźni i kobiety" - napisało Trojmiasto.pl.

 

Wybory po zabójstwie Pawła Adamowicza

 

Przedterminowe wybory prezydenta Gdańska są wynikiem wygaśnięcia mandatu wieloletniego prezydenta tego miasta - Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Do wyścigu o prezydencki fotel stanęli: 39-letnia prawniczka pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz z komitetu wyborczego "Wszystko dla Gdańska", 51-letni reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun oraz 46-letni działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba z komitetu wyborczego "Odpowiedzialni-Gdańsk".

 

Głosy można było oddawać w 196 działających na terenie Gdańska lokalach wyborczych. Były one czynne w niedzielę od godziny 7 do 21.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie