Zakończyły się wybory na prezydenta Gdańska

Polska

W niedzielę o godz. 21 zakończyły się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska, rozpisane po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Mieszkańcy mogli wybrać spośród jednego z trojga kandydatów: Aleksandry Dulkiewicz, Grzegorza Brauna oraz Marka Skiby. Wyniki wyborów będą najprawdopodobniej znane około godz. 6.00 w poniedziałek

- W żadnej z komisji wyborczych głosowanie nie zostało przedłużone. Nie dotarły do nas żadne informacje, aby doszło do jakichś problemów, które wymagałyby dłuższej pracy komisji - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Jankowski.

 

Wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, choć nie obyło się bez incydentów.

 

Jankowski informował, że w ciągu dnia członkowie obwodowych komisji wyborczych zgłaszali miejskiej komisji "różne nieprawidłowości związane z zachowaniem mężów zaufania, którzy żądali od członków komisji informacji nie wynikających wprost z kodeksu wyborczego". Dodał, że przewodniczący radzili sobie z tymi sytuacjami i ostatecznie nie miały one wpływu na przebieg głosowania.

 

W dziewięciu obwodowych komisjach wyborczych mężowie zaufania jednego z kandydatów wlali do pojemników pomocnych w stemplowaniu kart wyborczych tusz o kolorze innym niż czerwony.

 

- Sytuacja została szybko opanowana przez członków komisji - powiedział drugi komisarz wyborczy w Gdańsku Jakub Aleksandrowicz, dodając, że Urząd Miejski w Gdańsku zaopatrzył te komisje w kolejne poduszki, do których można było użyć tuszu o prawidłowym kolorze i głosowanie odbywa się zgodnie z planem.

 

Oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji Mariusz Chrzanowski poinformował, że w sumie od niedzieli rano policję poprosili o pomoc przedstawiciele czterech obwodowych komisji wyborczych. Trzy z tych przypadków dotyczyły użycia niewłaściwego tuszu, a jedna, do której doszło około godz. 13 - wykonania przez męża zaufania zdjęcia w lokalu wyborczym. Chrzanowski poinformował, że w każdym z tych przypadków porządek został przywrócony. W wypadku dotyczącym wykonania zdjęcia, mąż zaufania, na prośbę policji, wykasował fotografię.

  

Wybory po zabójstwie Adamowicza

 

Przedterminowe wybory prezydenta Gdańska są wynikiem wygaśnięcia mandatu wieloletniego prezydenta tego miasta - Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Do wyścigu o prezydencki fotel stanęli: 39-letnia prawniczka pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, 51-letni reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun oraz 46-letni działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba.

 

Gdy - po zliczeniu głosów, okaże się, że jeden z kandydatów otrzymał 50 lub więcej proc. głosów ważnych, wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze. Jeśli tak się nie stanie, to dwie osoby z najwyższą liczbą głosów powalczą o prezydenturę Gdańska w drugiej turze.

 

Głosy oddawać można było do godz. 21 w niedzielę.

jm/grz/ml/ PAP, gdansk.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie