List gończy za Markiem Falentą, skazanym za tzw. aferę podsłuchową

Polska

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o wszczęciu poszukiwań skazanego Marka Falenty listem gończym – poinformowało biuro prasowe sądu. - Mężczyzna jest poszukiwany - powiedział kom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Poszukiwania przejęli funkcjonariusze z zespołu poszukiwań celowych Wydziału Kryminalnego KSP.

Służby będą mogły teraz sprawniej poszukiwać Falenty, także poza granicami Polski. 

 

Sąd na podstawie art. 15 par. 2 kkw zawiesił także wobec skazanego Marka Falenty postępowanie karne wykonawcze w zakresie wykonywania kary pozbawienia wolności. 

 

- Wzywa się każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, do zgłoszenia tej informacji najbliższej jednostce policji - rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak.

 

Przypomniał również, że za ukrywanie osoby poszukiwanej oraz pomaganie w ucieczkę grozi odpowiedzialność karna, o czym mówi art.280 p.1 pkt. 5 kodeksu postępowania karnego. Poszukiwania przejęli funkcjonariusze z zespołu poszukiwań celowych Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji.

 

PO chce osobistego nadzoru ministra

 

Do tej pory policja sprawdziła wszystkie miejsca, w których Marek Falenta mógł mieszkać i przebywać, w tym placówki zdrowia psychicznego. Radio Zet podawało we wtorek, że biznesmen może przebywać w szpitalu psychiatrycznym.

 

KSP informowała wcześniej, że Marek Falenta jest poszukiwany w związku z nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, który trafił do jednego ze stołecznych komisariatów 6 lutego 2019 roku. Falenta miał stawić się w zakładzie karnym w celu odbycia kary 1 lutego.

 

Wątek Marka Falenty był tematem wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie. Poseł Cezary Tomczyk powiedział, że Platforma zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego z żądaniem, aby "osobiście sprawował nadzór nad czynnościami operacyjnym prowadzonymi przez policję, w celu ujęcia Marka Falenty". PO chciała by szef MSWiA udostępnił informacje na temat dotychczas podjętych przez policję w tej sprawie działań. Tomczyk pytał, czy nad Falentą "został roztoczony parasol ochronny rządu".

 

Tomczyk zaapelował również do wszystkich obywateli, aby każdy kto zobaczy Falentę zadzwonił na numer 112 albo 997, "bo widocznie jest tak, że dzisiaj to obywatele, wolne media i opozycja muszą wyręczać organy państwa".

 

Obrońcy chcieli odroczenia wykonania kary

 

O tym, że Marek Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego.

 

- Więzienna służba zdrowia dysponuje odpowiednimi specjalistami w zakresie chorób, które są stwierdzone lub mogą być stwierdzone u osób skazanych i reaguje na konkretne okoliczności - powiedziała sędzia Anna Zdziarska z SA, odwołując się do przestawianego przez obronę stanu zdrowia Falenty, który miałby uniemożliwiać pobyt w zakładzie karnym.

 

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia, w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Obrońcy F. złożyli kasację do Sądu Najwyższego, czekają także na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, do którego w styczniu ubiegłego roku trafił wniosek o ułaskawienie Falenty.

 

Ujawnione w tygodniku "Wprost" nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

prz/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie