PKW zwiększyła diety członków obwodowych komisji wyborczych. Zarobią od 190 do 300 zł więcej

Polska
PKW zwiększyła diety członków obwodowych komisji wyborczych. Zarobią od 190 do 300 zł więcej
Polsat News

Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do PE. Przewodniczący komisji zarobią 500 zł, a nie jak dotychczas 200 zł, ich zastępcy - 400 zł zamiast 180 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych - 350 zł zamiast 160 zł.

W każdym obwodzie głosowania w wyborach, a więc tam, gdzie wyborcy mogą zagłosować powołuje się obwodową komisję wyborczą.

 

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego, diety dla członków obwodowych komisji wyborczych zostały zwiększone.

 

"Odpowiedzialność i nobilitacja"

 

Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych zarobią 500 zł (dotychczas było to 200 zł), zastępcy przewodniczących - 400 zł (dotychczas 180 zł), a członkowie obwodowych komisji wyborczych - 350 zł (dotychczas 160 zł).

 

W przypadku wyborów samorządowych, diety przewodniczących obwodowych komisji wyborczych wynosiły 380 zł, zastępców przewodniczących - 330 zł, a członków obwodowych komisji wyborczych - 300 zł.

 

- Udział w pracach obwodowych komisji wyborczych to spora odpowiedzialność, a dla wielu jej członków także nobilitacja. Zdajemy sobie sprawę, że dieta nie w każdym przypadku pokryje w pełni utracony zarobek czy koszty związane chociażby z dojazdem do siedziby komisji. Chcąc jednak w większym stopniu docenić trud, jaki w organizację wyborów wnoszą przewodniczący, zastępcy i członkowie obwodowych komisji wyborczych, PKW w ramach posiadanych środków przewidzianych w budżecie podniosła stawki diet o ponad 100 procent, których wysokość - co warto zaznaczyć - od kilku lat pozostawała na niezmienionym poziomie - powiedział rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Dąbrówka.

 

Kandydatów można zgłaszać do 26 kwietnia

 

Kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - jak wynika z kalendarza wyborczego - można zgłaszać do piątku 26 kwietnia. Obwodową komisję wyborczą powołuje spośród wyborców, najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów - czyli do niedzieli 5 maja, komisarz wyborczy. Kandydaci na członków obwodowej komisji wyborczej muszą mieć ukończone 18 lat na dzień zgłoszenia do komisji.

 

Skład każdej obwodowej komisji wyborczej związany jest z wielkością obwodu głosowania. W obwodach do 1000 mieszkańców w skład komisji wyborczej powołuje się 7 osób, w obwodach głosowania od 1001 do 2000 mieszkańców - 9 osób, w obwodach głosowania od 2001 do 3000 mieszkańców - 11 osób, a w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców - 13 osób.

 

Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i w czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przekazanie ich właściwej okręgowej komisji wyborczej.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie