Rzecznik Praw Dziecka: pogarsza się sytuacja szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży

Polska
Rzecznik Praw Dziecka: pogarsza się sytuacja szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży
Polsat News

Do biura Rzecznika Praw Dziecka wpływa coraz więcej sygnałów o pogarszającej się sytuacji szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży - alarmuje RPD Marek Michalak w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

 

W piśmie do ministra Michalak zapytał o postępy w opracowaniu rozwiązań dotyczących psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży.

 

Podkreślił, że mimo zapowiedzianych zmian w tej dziedzinie i podjętych działaniach na rzecz przyjęcia nowych rozwiązań dla psychiatrii dzieci i młodzieży, w ostatnim czasie do biura RPD wpływa coraz więcej sygnałów o pogorszającej się sytuacji szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

 

Wskazał, że przykładowo 20 listopada br. w oddziale psychiatrycznym dla młodzieży Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu przebywało 13 pacjentów ponad stan, z kolei w oddziale psychiatrycznym dla dzieci 19 listopada przebywało 9 pacjentów ponad stan.

 

- Problemy w psychiatrycznej opiece zdrowotnej dla najmłodszych występują w całym kraju - nie tylko w województwie mazowieckim. Jednostki samorządu terytorialnego bez odpowiednich rozwiązań systemowych nie są w stanie samodzielnie rozwiązać narastających problemów w psychiatrycznej opiece zdrowotnej dla dzieci i młodzieży - napisał Michalak.

 

W opinii przesłanej RPD konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. Barbara Remberk podnosi, że "w skali kraju pomimo toczących się prac nie wdrożono na razie żadnych rozwiązań systemowych, które pozwoliłyby spodziewać się poprawy sytuacji".

 

- Jednym z oczywistych rozwiązań, które miałyby szansę poprawić sytuację psychiatrii dzieci i młodzieży jest zwiększenie finansowania. To nie nastąpiło - napisała.

 

To już kolejne pismo, jakie RPD w ostatnim czasie kieruje do ministra zdrowia w sprawie psychiatrii dziecięcej. Pod koniec października wiceminister Zbigniew Król w odpowiedzi na wystąpienie RPD poinformował, że prace zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży ciągle trwają, nie zakończyły się również prace nad dokumentem w sprawie rekomendacji dotyczących poprawy opieki nad dziećmi i młodzieżą w lecznictwie psychiatrycznym.

 

Ministerstwo Zdrowia planuje w systemie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży wprowadzenie trzystopniowego systemu opieki o trzech poziomach referencyjności. Pierwszy poziom miałyby tworzyć środowiskowe poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży (współpracujące z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi), drugi - środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a trzeci - szpitale.

 

Resort chce także zwiększyć dostępność do lekarzy i innych specjalistów w dziedzinie opieki psychiatrycznej i psychologicznej dzieci i młodzieży.

 

W 2019 r. w ramach programu operacyjnego "Wiedza, edukacja rozwój" ma zostać ogłoszony konkurs, którego celem będzie sfinansowanie szkoleń obejmujących m.in. programy specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej, programy specjalizacji w dziedzinie psychoterapii klinicznej dzieci i młodzieży oraz szkolenia dotyczące terapii środowiskowej dzieci i młodzieży. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie