Czerwińska: od czwartku konsultacje projektu strategii rozwoju rynku kapitałowego

Biznes
Czerwińska: od czwartku konsultacje projektu strategii rozwoju rynku kapitałowego
Polsat News

W czwartek zostanie opublikowany projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego i rozpoczną się jego konsultacje publiczne. Ostatecznego kształtu dokumentu można się spodziewać w ciągu 2-3 miesięcy - mówi w wywiadzie opublikowanym w czwartkowej "Rzeczpospolitej" minister finansów Teresa Czerwińska.

Dziennik zauważa, że projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego został wpisany do wykazu prac rady Ministrów; pyta, kiedy uczestnicy rynku go poznają. - Projekt jest już przygotowany i w czwartek 28 lutego zostanie opublikowany, i tym samym rozpocznie się etap publicznych konsultacji obejmujących wszystkich interesariuszy - podmioty rynku finansowego, urzędy i inne organy administracji oraz oczywiście partnerów społecznych - powiedziała szefowa Ministerstwa Finansów.

 

"Powinniśmy podnosić jakość usług"

 

Według niej rynek kapitałowy trzeba skierować na nowe tory - tory rozwoju technologicznego.

 

- Powinniśmy podnosić jakość usług. Inwestorzy muszą wiedzieć, że rynek jest na tyle nowoczesny i oferuje innowacyjne rozwiązania, że warto na ten rynek wejść. Presja konkurencyjna jest duża i trzeba szukać na nią odpowiedzi, nie unikać. Naszą przewagą może stać się strona technologiczna. Badania pokazują, że w wielu odcinkach rynku kapitałowego nowe technologie są kluczowe - mówi Czerwińska.

 

Szefowa MF zapewniła, że zidentyfikowane bariery dla rynku kapitałowego będą konsultowane z jego uczestnikami. - Moim zdaniem trzeba zająć się w pierwszej kolejności barierami biurokratyczno-administracyjnymi. Pewne procesy trwają nadmiernie długo - powiedziała.

 

Porozumienie KNF, NBP, MF

 

Zdaniem minister jednym z celów powinno być przyciągnięcie na rynek nowych emitentów. - Dlatego myślimy o tym, aby koszty związane z procesem IPO były kosztem podatkowym, nawet z wykorzystaniem lewara, czyli np. koszt podatkowy mógłby sięgać 125 proc., a drugi z celów, które powinny nam przyświecać, to przyciągnięcie na rynek inwestorów długoterminowych. Tutaj myślimy o kwestiach opodatkowania dywidend w przypadku inwestycji długoterminowych, trwających np. 36 miesięcy - powiedziała minister. Wyjaśniła, że chodzi o zmniejszenie opodatkowania dywidend w przypadku tego typu inwestycji.

 

Dodała, że możliwe są także preferencje podatkowe dla nabywców i emitentów obligacji rozwojowych, które byłyby źródłem finansowania m.in. inwestycji infrastrukturalnych.

 

Czerwińska poinformowała ponadto, że MF chce zaproponować podpisanie wspólnego porozumienia: KNF, NBP, MF, które zakładałoby ścisłą współpracę przy realizacji strategii.

 

Pytana przez "Rz", kiedy można spodziewać się ostatecznego kształtu strategii, odpowiedziała: "Zakładam, że w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Taki czas jest potrzebny, aby przejść pełną procedurę konsultacji, uwzględnić uwagi (...)".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie