"Jeden punkt procentowy byłby nieodczuwalny w kieszeniach Polaków". Czerwińska o obniżce VAT

Biznes

- Utrzymujemy stawkę (VAT – red.) na poziomie 23 proc., ponieważ jeden punkt procentowy tej stawki podstawowej to jest w budżecie około 8 miliardów złotych, natomiast w kieszeniach Polaków, czyli jeżeli byśmy zobaczyli na ceny pojedynczych produktów, ta różnica, tak pokazują badania, byłaby nieodczuwalna – powiedziała w programie "Wydarzenia i Opinie" minister finansów Teresa Czerwińska.

- Wprowadzenie pewnych rozwiązań tzn., że dana stawka, czyli technicznie zupełnie, będzie do stycznia albo od stycznia, jest rozwiązaniem słabszym. To powinno być w pewien sposób powiązane z kondycją sektora finansów publicznych, z dynamiką gospodarczą – powiedziała Czerwińska.

 

 - Badania mówią, że jeden punkt procentowy obniżenia podatku nie skutkuje obniżeniem marży producenta, czyli nie odbija się na cenach. Większa obniżka, tak – argumentowała minister finansów.

 

Czerwińska w rozmowie z Dorotą Gawryluk podkreśliła,  że "to jest stawka podstawowa, ale przecież wiele artykułów ma stawkę obniżoną, 5 czy 8 procent".

 

Według minister finansów, na 360 mld zł założonych dochodów budżetowych, z VAT do budżetu wpłynie 180 mld zł.

 

"Założyliśmy wzrost PKB  na poziomie 3,8 proc"

 

- Wszelkie prognozy pokazują, że w przyszłym roku  koniunktura gospodarcza zacznie nieco spowalniać. Dlatego projekcie ustawy budżetowej, w sposób ostrożny, założyliśmy wzrost PKB  na poziomie 3,8 proc. - powiedziała w Polsat News minister finansów.

 

- Ten budżet jest zrobiony tak odpowiedzialnie, że na tym poziomie osiągnięcie PKB jest realne, możliwe i najbardziej prawdopodobne (...) nie powinno być niespodzianek jeżeli chodzi o poziom PKB" - dodała Czerwińska.

 

Minister zapytana o możliwe zawirowania handlowe na linii USA-Niemcy zauważyła, że gospodarka jest "systemem naczyń połączonych".

 

- Te ryzyka, są to ryzyka zewnętrzne, które tkwią w otoczeniu. Jeżeli chodzi o gospodarkę niemiecką, to jesteśmy z tą gospodarką powiązani i rzeczywiście spowolnienie w gospodarce niemieckiej może mieć negatywny wpływ na nasze tempo wzrostu - powiedziała Czerwińska.

 

Przypomniała, że ok. 27 proc. naszego eksportu stanowi wywóz do Niemiec.

 

Czerwińska: w przyszłym roku z uszczelnienia podatkowego będzie dodatkowo ok. 10 mld zł

 

Szefowa resortu finansów zauważyła, jeśli chodzi o strukturę wzrostu gospodarczego to w ostatnich dwóch latach dynamika konsumpcji jest bardzo wysoka. - To też powinno cieszyć, dlatego, że w tym wzroście gospodarczym powinni partycypować wszyscy Polscy. Ale oczywiście inwestycje są niezwykle istotne i właściwa struktura wzrostu gospodarczego jest ważna - zaznaczyła minister.

 

- Budżet jest tak skrojony, że tam pojawiają się również bodźce inwestycyjne - podkreśliła.

 

Dodała, że jeżeli gospodarska ma się rozwijać stabilnie, trzeba jej zapewnić także bodźce podatkowe. Dlatego Ministerstwo Finansów pracuje nad uszczelnianiem systemu podatkowego i jego uproszczeniem. Jej zdaniem w przyszłym roku z uszczelnienia podatkowego będzie dodatkowo w budżecie ok. 10 mld zł.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie