CBA zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie 18 mln zł "na piramidę finansową"

Polska
CBA zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie 18 mln zł "na piramidę finansową"
cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia pieniędzy na piramidę finansową, w której szkody ocenia się na 18 mln zł. Podczas tego śledztwa w innym wątku zatrzymano też cztery osoby w operacji specjalnej.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w czwartek, że zatrzymań siedmiu osób dokonali funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA. Obie sprawy są powiązane osobami w nich przewijającymi się - wyjaśnił.

 

 

"Niekorzystne rozporządzanie mieniem"

 

W podstawowym wątku śledztwa funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech rzeszowskich przedsiębiorców. Mieli oni, według CBA, wprowadzić w błąd szereg osób, przekonując ich o zamiarze inwestowania przekazanych przez nich pieniędzy.

 

Grupa pozyskiwała na rzecz rożnych podmiotów od prywatnych osób ustalone kwoty pieniędzy, gwarantując ich zwrot z inwestycji na poziomie od 100 do 200 proc. w skali roku. Środki były jednak inwestowane niezgodnie z deklarowanym celem - przelewane na rachunki bankowe innych kontrolowanych przez grupę podmiotów gospodarczych - wynika z ustaleń śledczych.

 

W ten sposób doprowadzili szereg osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem - na co najmniej 18 mln zł.

 

Czterech zatrzymanych

 

Podczas tego śledztwa agenci CBA znaleźli wątek związany z powoływaniem się na wpływy w instytucjach samorządowych i w operacji specjalnej zatrzymali cztery osoby. Zatrzymani to trzej śląscy przedsiębiorcy prowadzący "pośrednictwo finansowe" - którzy powoływali się na wpływy w instytucji samorządowej.

 

Czwartym zatrzymanym jest śląski adwokat, który w zamian za 100 tys. zł podjął się załatwienia korzystnej decyzji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji wartej blisko 10 mln zł.

 

Według CBA śledztwo będzie się rozwijało i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie