Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku dostało ponad 242 tys. dotacji m.in. na zakup obrazów Weissa

Kultura
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku dostało ponad 242 tys. dotacji m.in. na zakup obrazów Weissa
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Zakup obrazów marynistycznych Wojciecha Weissa i sprzętu do pracowni konserwatorskiej oraz sfinansowanie III etapu prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków planuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za ponad 242 tys. zł dotacji przyznanej przez ministerstwo kultury.

O dofinansowaniu placówki w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2019 rok poinformowała w środę rzecznik prasowa Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) Aleksandra Pielechaty.

 

Cytowana w komunikacie prasowym kierownik Działu Programów Pomocowych w NMM Dorota Nahajowska podkreśliła, że wsparcie MKDiN to "ważna część w budżecie instytucji, dzięki któremu możliwy jest zakup specjalistycznego sprzętu, rozszerzenie oferty edukacyjnej lub wystawienniczej". - W tym roku cieszymy się z dofinansowania dla trzech ważnych dla NMM działów: konserwacji, digitalizacji i sztuki marynistycznej - dodała.

 

Wirtualny spacer po wrakach

 

Z ministerialnej dotacji ponad 50 tys. zł muzeum przeznaczy na kontynuowanie prac badawczych w Wirtualnego Skansenu Wraków. To kilkuletni projekt naukowy, dzięki któremu zwiedzający mogą wirtualnie "spacerować" po wrakach statków z Zatoki Gdańskiej.

Kolejna kwota z budżetu MKDiN na rzecz Narodowego Muzeum Morskiego - 87 tysięcy złotych - pójdzie na zakup specjalistycznej aparatury do muzealnych pracowni konserwatorskich.

 

- Zakupiony mobilny sprzęt do badań zabytków archeologicznych poszerzy zakres działań w obszarze badań i konserwacji realizowanych przez zespół NMM oraz dostosuje jej wyposażenie do standardów europejskich - wyjaśniła rzeczniczka NMM.

 

Najwięcej z ministerialnej dotacji - ponad 105 tys. zł - gdańskie muzeum wyda natomiast na zakup obrazów olejnych, akwarel i prac graficznych o tematyce marynistycznej, autorstwa Wojciecha Weissa (1875-1950).

 

- Wchodzące w skład kolekcji prace powstały w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. Poza niezaprzeczalną wartością artystyczną ich walorem jest też to, że dokumentują zainteresowanie Wojciecha Weissa sprawami morskimi i miejsce, jakie marynistyka zajmowała w jego dorobku twórczym - oceniła, cytowana w komunikacie prasowym, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w NMM Liliana Giełdon.

 

Kolekcja prac Weissa ma być zaprezentowana jesienią 2019 r. w siedzibie głównej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie