Indie: 72 osoby zmarły po spożyciu nielegalnego alkoholu

Polska
Indie: 72 osoby zmarły po spożyciu  nielegalnego alkoholu
Wikimedia Commons

Do co najmniej 72 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po spożyciu nielegalnie wyprodukowanego i zawierającego metanol alkoholu w dwóch stanach na północy Indii - poinformowały w sobotę lokalne władze. W związku ze sprawą policja zatrzymała dotąd 30 osób.

Władze skonfiskowały kilkaset litrów nielegalnie wyprodukowanego alkoholu, a ponad 30 urzędników, w tym 10 policjantów, zawiesiły w pracy z powodu zaniedbania obowiązków i udziału w procederze.

 

Wcześniej informowano o co najmniej 39 ofiarach śmiertelnych i 27 osobach, które zachorowały po wypiciu szkodliwego wyrobu.

 

Zatrucia miały miejsce w czwartek wieczorem w dwóch miejscowościach w stanie Uttar Pradeś oraz w jednej miejscowości w sąsiednim stanie Uttarakhand. Policja wychodzi z założenia, że we wszystkich przypadkach zatruć alkohol pochodził z tego samego źródła.

 

Nielegalny alkohol

 

Zgony spowodowane spożyciem nielegalnie wytwarzanego bądź podrabianego alkoholu są w Indiach dość częste, bo wielu ubogich mieszkańców tego kraju nie może sobie pozwolić na zakup alkoholu w sklepach. Nielegalnie wytwarzany alkohol jest tani, a dodatkowo w celu wzmocnienia jego działania często dodawane są do niego różne substancje chemiczne.

 

Wskutek ogromnego popytu nielegalna produkcja alkoholu stała się w Indiach bardzo dochodowym biznesem.

 

Według oficjalnych danych co roku w Indiach po spożyciu tego rodzaju trunków umiera ok. 1000 osób.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie