Hiszpański Episkopat odmawia dochodzenia nt. dawnych nadużyć seksualnych w Kościele

Świat
Hiszpański Episkopat odmawia dochodzenia nt. dawnych nadużyć seksualnych w Kościele
flickr/Conferencia Episcopal Espanola

Konferencja Episkopatu Hiszpanii nie przeprowadzi dochodzenia w sprawie dawnych nadużyć seksualnych ze strony osób duchownych wobec nieletnich. Według środowej deklaracji biskupów "nie mają oni narzędzi" do przeprowadzenia rzeczowego śledztwa w tej sprawie.

Jak powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Ricardo Blazquez, rezygnacja z przeprowadzenia takiego dochodzenia wynika m.in. z braku siły nacisku na lokalne struktury Kościoła.

 

- Konferencja Episkopatu Hiszpanii nie ma władzy nad diecezjami, aby narzucić im przeprowadzenie takiego badania. Każda z nich robi to, co uważa za właściwe - powiedział kardynał Blazquez podczas konferencji prasowej w Madrycie.

 

Hierarcha, który uczestniczył w zakończonej w niedzielę watykańskiej konferencji w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele, zapowiedział, że hiszpańskie diecezje są jednak gotowe do bezpośredniej współpracy z wymiarem sprawiedliwości w sprawie walki z nadużyciami seksualnymi.

 

Apelowano by "nie osądzać przed czasem"

 

Kardynał Blazquez apelując o to, aby "nie osądzać przed czasem" podejrzewanych o nadużycia seksualne, podkreślił, że hiszpański Kościół nie będzie tolerował skandali seksualnych i zamierza współpracować w walce z nimi zarówno z władzami państwowymi, jak i ofiarami oraz ich rodzinami.

 

- Mówimy stanowcze "nie" wobec osób dopuszczających się nadużyć, "nie" wobec tych, którzy ukrywają te czyny, "nie" wobec zmowy milczenia, a także "nie" wobec niewłaściwego prowadzenia takich spraw przez instytucje kościelne - podkreślił kardynał Blazquez.

 

Jedną z decyzji hiszpańskiego episkopatu, nawiązującą do zakończonego w niedzielę watykańskiego spotkania biskupów w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele, było powołanie pilotażowej instytucji ds. opieki nad ofiarami duchownych. Nowy organ powołano do życia w diecezji Astorgi na północy kraju z inicjatywy biskupa Juana Antonio Menendeza, odpowiedzialnego w hiszpańskim episkopacie za komisję ds. nadużyć seksualnych.

 

Psycholodzy oraz prawnicy w składzie nowej instytucji

 

- Nowa instytucja zajmie się przede wszystkim osobami nieletnimi, które padły ofiarą nadużyć seksualnych na terenie diecezji Astorgi. W skład organu wchodzą m.in. psycholodzy oraz prawnicy, zarówno specjaliści od prawa kanonicznego, jak i cywilnego - wyjaśnił biskup Menendez.

 

W 2018 r. działające na terenie Hiszpanii zakony jezuitów i klaretynów poinformowały, że przeprowadzą własne śledztwa w sprawie domniemanych nadużyć seksualnych wobec nieletnich w prowadzonych przez nie placówkach oświatowo-wychowawczych na przestrzeni kilku ostatnich dekad.

 

Przełożony katalońskiej prowincji jezuitów ks. Llorenc Puig wyjaśnił wówczas, że wnioski z dochodzeń zostaną podane do publicznej wiadomości z “poszanowaniem woli ofiar oraz prawa do domniemania niewinności” osoby oskarżonej. Wezwał też osoby poszkodowane do zgłaszania się do tego zakonu.

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie