Szczyt w Watykanie na temat pedofilii: zapewnimy ofiarom sprawiedliwość

Polska
Szczyt w Watykanie na temat pedofilii: zapewnimy ofiarom sprawiedliwość
PAP/EPA/Giuseppe Lami

- Zrobimy co w naszej mocy, by zapewnić ofiarom nadużyć sprawiedliwość i wyleczenie; wysłuchamy ich, uwierzymy im - mówił przewodniczący episkopatu Australii abp Mark Coleridge podczas mszy w Watykanie na zakończenie szczytu nt. ochrony nieletnich. Papież na wydać nowy dokument o ochronie nieletnich, a jego publikacja będzie towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów.

- Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić ofiarom nadużyć sprawiedliwość i wyleczenie; wysłuchamy ich, uwierzymy im - mówił przewodniczący episkopatu Australii abp Mark Coleridge podczas mszy w Watykanie na zakończenie szczytu nt. ochrony nieletnich.

 

Na niedzielnej mszy w Sala Regia w Pałacu Apostolskim zebrali się wraz z papieżem Franciszkiem przewodniczący episkopatów z całego świata i przełożeni generalni zakonów żeńskich oraz męskich.

 

Metropolita Brisbane przyznał: - Były momenty, w których uważaliśmy ofiary za wrogów, nie miłowaliśmy ich, nie błogosławiliśmy ich. W tym sensie byliśmy swoimi najgorszymi wrogami.

 

"Nie pozostaniemy bezkarni"

 

- Czasem woleliśmy obojętność człowieka i pragnienie ochrony reputacji Kościoła i naszej. Okazaliśmy bardzo mało miłosierdzia i dlatego otrzymujemy to samo - dodał australijski hierarcha.

 

Abp Coleridge podkreślił: "Nie pozostaniemy bezkarni"; "karę już otrzymaliśmy".

 

Arcybiskup Brisbane mówił o potrzebie autentycznego nawrócenia, bo - jak zaznaczył - tylko ono "pomoże nam zobaczyć, że rany tych, którzy byli wykorzystywani, są naszymi ranami, że ich los jest naszym losem, że nie są naszymi wrogami".

 

- To nawrócenie to w istocie rewolucja kopernikańska. Jak wiecie, Kopernik pokazał, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi, ale że Ziemia krąży wokół Słońca. Dla nas rewolucja kopernikańska polega na odkryciu, że osoby wykorzystywane nie krążą wokół Kościoła, ale że Kościół krąży wokół nich- stwierdził abp Coleridge.

 

Wyjaśnił: - Odkrywając to możemy zacząć patrzeć ich oczami i słuchać ich uszami; kiedy to nastąpi, świat i Kościół zaczną mieć inny aspekt. To jest konieczne nawrócenie, prawdziwa rewolucja i wielka łaska, która może otworzyć przed Kościołem nową fazę misji.

 

Dostojnik z Australii, jednego z krajów, gdzie doszło do skandalu pedofilli w Kościele, zaznaczył: - Słuchając ofiar słyszeliśmy Jezusa płaczącego w ciemnościach.

 

- Módlmy się o to, by mroki Kalwarii doprowadziły Kościół na całym świecie do światła Paschy - dodał.

 

Abp Coleridge oświadczył: "Przed nami jest misja, która wymaga nie tylko słów, ale realnych i konkretnych czynów".

 

Zapewnił: "wezwiemy do rozliczenia tych, którzy ukryli nadużycia, zaostrzymy procedury wyboru i formacji przywódców Kościoła", "uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by zagwarantować, aby groza przeszłości nigdy nie powtórzyła się i aby Kościół był miejscem bezpiecznym dla wszystkich".

 

- Nie możemy pozwolić sobie na porażkę - wskazał hierarcha.

 

Instrukcje od papieża 

 

Po szczycie na temat walki z pedofilią w Kościele Watykan ogłosił, iż papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich, a jego publikacja będzie towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata.

 

O planach tych poinformował były rzecznik Watykanu i moderator zakończonego historycznego spotkania z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata ksiądz Federico Lombardi.

 

Podsumowując obrady podkreślił: "wysłuchaliśmy głosów ofiar straszliwych przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich przez członków duchowieństwa. Prosimy szczerze je, a także wszystkich naszych braci i siostry, o przebaczenie za to, co uczyniliśmy złego i czego nie zrobiliśmy".

 

Ksiądz Lombardi przywołał jako "głęboko aktualne" i "wyrażające zaangażowanie" słowa św. Jana Pawła II z 2002 roku: "Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i w życiu zakonnym nie ma miejsca dla tego, kto mógłby skrzywdzić młodych".

 

Włoski jezuita zapowiedział następnie nowe konkretne inicjatywy, z którymi wystąpi wkrótce Watykan.

 

Będzie wśród nich, jak ogłosił, papieski dokument w formie motu proprio "o ochronie nieletnich i osób zależnych", by "wzmocnić prewencję i zwalczanie nadużyć w Kurii Rzymskiej i w Państwie Watykańskim".

 

Dokument ten towarzyszyć będzie nowym przepisom Państwa Watykańskiego.

 

Ponadto ksiądz Lombardi zapowiedział publikację vademecum Kongregacji Nauki Wiary, które pomoże biskupom z całego świata "jasno zrozumieć ich obowiązki i zadania".

 

Jednocześnie, jak ogłoszono, papież Franciszek wyraził zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych, złożonych z ekspertów, by pomagać konferencjom episkopatu i diecezjom, mającym trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacją inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich.

 

Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Watykanie w poniedziałek.

jm/hlk/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie