Szydło: trzynaste świadczenie także dla rencistów

Polska

- Trzynaste świadczenie zostanie wypłacone zarówno emerytom, jak i rencistom - zapowiedziała w środę wicepremier Beata Szydło. Zapytała również w środę polityków z Koalicji Europejskiej, czy poprą program 500 plus dla każdego dziecka, trzynaste świadczenie dla emerytów i rencistów oraz zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia. Odpowiedziała jej przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Szydło zapewniła na konferencji prasowej w Warszawie, że "są zabezpieczone środki" na wszystkie programy zawarte w "piątce PiS". Zaznaczyła, że w najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki przedstawi "mapę drogową" realizacji tych zapowiedzi. We wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że stanie się to 5 marca.

 

- Mam dzisiaj konkretne pytanie do polityków Koalicji Europejskiej, do tych wszystkich, którzy kpili sobie z tych programów, którzy mówią o rozdawnictwie, którzy kreślą przed wyborcami, przed Polakami, jakąś złudna wizję drugiej Grecji. Proszę o konkretne odpowiedzi polityków: SLD, PO, PSL, Nowoczesnej, tych wszystkich, którzy dzisiaj ramię w ramię maszerują w Koalicji Europejskiej, bardzo szerokiej, w której jest miejsce dla byłych sekretarzy PZPR, poprzez polityków PO, Nowoczesnej, kończąc na PSL - zaznaczyła Szydło w środę na konferencji prasowej

 

- Czy poprzecie program 500 plus dla każdego dziecka, czy poprzecie trzynastą emeryturę dla rencistów i emerytów, czy poprzecie wreszcie zerowy PIT dla ludzi do 26 roku życia? - powiedziała.

 

- Miejcie odwagę stanąć dzisiaj przed Polakami i odpowiedzieć na te trzy bardzo proste pytanie - zaapelowała wicepremier.

 

Jak dodała, chce też znać stanowisko polityków Koalicji Europejskiej, czy jeśli kiedykolwiek mieliby okazję radzić w Polsce, to te programy zostaną utrzymane.

 

Później również szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytał liderów partii opozycyjnych, czy zagłosują za zmianami w prawie dzięki, którym będzie można przyznać 500 zł na pierwsze dziecko wprowadzi "trzynastą emeryturę".

 

Odpowiedź Lubnauer

 

- Została podpisana deklaracja, że utrzymamy 500+ w obecnej postaci. I to śmiało mogę zadeklarować w imieniu Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Polska i Polskiego Stronnictwa Ludowego, ponieważ te ugrupowania podpisały się pod taką deklaracja - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Podkreśliła, że na razie PiS pozostałych programów nie wprowadziło.

 

- Sami jeszcze niedawno twierdzili, że nie ma na nie pieniędzy, więc niech najpierw je wprowadzą - bo na razie szukają na nie nerwowo pieniędzy - a potem pytają pozostałych, czy je utrzymają - zaznaczyła.

 

- Nowoczesna ma inne priorytety. Uważamy, że ważniejsze jest dofinansowanie ochrony zdrowia, pomoc niepełnosprawnym, ważniejsze są godne płace w sferze budżetowej czyli dla nauczycieli, pracowników socjalnych, pracowników sądów, urzędników, ważne też jest wspieranie rozwoju kraju, przez stwarzanie warunków dla przedsiębiorców - podkreśliła.

 

- Z naszego punktu widzenia warto wszystkim Polakom dać wyższa kwota wolną od podatku, a nie wybierać sobie najbardziej przydatnych wyborców dla PiS według widzimisię Jarosława Kaczyńskiego - dodała. Jak podkreśliła, ważne są te rozwiązania, które umożliwiają rozwój przedsiębiorstw.

 

- Nie można traktować przedsiębiorców jak dojne krowy, które gdy zabraknie w przyszłości pieniędzy w budżecie na te programy, to będzie można ich coraz bardziej doić i nie za bardzo je karmić - twierdziła.

 

Według liderki Nowoczesnej rząd ogranicza możliwość funkcjonowania przedsiębiorców wprowadzając różnego rodzaju "zakazy i bariery, nowe obciążenia podatkowe".

 

"Piątka PiS" 

 

Podczas sobotniej konwencji PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę "trzynastki" dla emerytów w wysokości najniższej emerytury - 1100 zł. Ponadto PiS chce znieść podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie