Pacjent miał połamane kończyny. Były szpitalny kapelan wykorzystał go seksualnie

Polska
Pacjent miał połamane kończyny. Były szpitalny kapelan wykorzystał go seksualnie
Archiwum Polsat News / zdjęcie ilustracyjne

Pacjent szpitala w Łukowie (woj. lubelskie) był pod wpływem leków i miał częściowo unieruchomione kończyny. Miejscowy kapelan dopuścił się wobec niego nadużycia seksualnego, wykorzystując bezradność pokrzywdzonego. Kapelan został prawomocnie skazany, lecz Sąd Okręgowy w Lublinie na wniosek jego obrońcy, zawiesił wykonanie kary więzienia na 5 lat.

Jak informuje portal 24wspolnota.pl, wydarzenia, które doprowadziły do skazania księdza miały miejsce w 2010 r. Wtedy władze kościelne przeniosły Stanisława B. z Łukowa na stanowisko kapelana w szpitalu w Radzyniu Podlaskim, gdzie pracował do 2016 r. - Władze kościelne nie wiedziały wówczas, że wobec księdza B. będą wysunięte oskarżenia - podaje portal.

 

2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat 

 

Sprawą zajęła się wówczas prokuratura. "Fakt" informuje, że w 2017 r. Stanisław B. nie zgodził się z wyrokiem Sądu Rejonowego w Łukowie. Jego adwokat zaskarżył wyrok, a Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał rację i zawiesił wykonanie kary więzienia na 5 lat. 

 

Jak podaje dziennik, kapelan został także odsunięty od posługi kapłańskiej i przebywa obecnie w domu księży emerytów.

  

Sąd zawiesił wykonanie kary więzienia

 

Informacja o czynie b. kapelana z Łukowa jest jedną w wielu na sporządzonej przez fundację "Nie lękajcie się" mapie kościelnej pedofilii w Polsce. Zgodnie z podanymi w niej informacjami, Stanisław B. został "skazany w 2018 roku na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i nawiązkę (15 tys. zł) wobec osoby pokrzywdzonej". 

 

Powodem wymierzonej kary było "doprowadzenie do poddania się innej czynności seksualnej w postaci masturbacji przy wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego (hospitalizowanego, znajdującego się pod wpływem leków i w stanie częściowego unieruchomienia kończyn)".

 

Mapę opublikowała fundacja "Nie lękajcie się" pomagająca ofiarom księży pedofilów. Prezesem fundacji jest Marek Lisiński. Mapę współtworzą też adwokat Artur Nowak, dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska oraz posłanka Scheuring-Wielgus, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i ochrony praw człowieka

 

Obecnie na mapie jest  700 punktów wskazujących miejsca, w których miało dojść do nadużyć. Są tu zbierane informacje o skazanych duchownych, świadectwa ofiar oraz doniesienia o rzekomych przypadkach pedofilii popełnionej przez księży, opublikowane w mediach.

 

WIDEO: Joanna Scheuring-Wielgus o raporcie nt. pedofilii i spotkaniu z papieżem

 

 

msl/dro/ 24wspolnota.pl, fakt.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie