"Komisja Krajowa NSZZ »Solidarność« zaakceptowała negocjacje z rządem". Piotr Duda dla Polsat News

Polska

- Po burzliwej dyskusji, jak zawsze, KK NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję, że akceptuje kierunek naszych rozmów i negocjacji - powiedział we wtorek Polsat News przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Działania grup roboczych ocenimy po 19 marca - dodał. Decyzję o ich powołaniu podjęto w poniedziałek na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda jeszcze po spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim zastrzegał, że ustalenia musi zaakceptować Komisja Krajowa NSZZ "S". - My jesteśmy tylko emisariuszami Komisji Krajowej, przedstawiamy tylko postulaty - zastrzegał.

 

I we wtorek w Gdańsku KK NSZZ "Solidarność" zaakceptowała "kierunek rozmów i negocjacji". 

 

Ocena pracy zespołów zostanie wystawiona po 19 marca

 

W rozmowie z reporterką Polsat News Anną Gonią, przewodniczący NSZZ "Solidarność" wyjaśnił, że Komisji Krajowej przedstawiono osoby, które zostaną powołane do dwóch zespołów roboczych - "jeden do wszystkich postulatów związanych z podwyżkami, z wieloma innymi sprawami pracowniczymi - a także drugi, który ma pracować nad tematami dotyczącymi szeroko rozumianej polityki klimatycznej, a przede wszystkim ustawy o cenach energii".

 

- To bardzo ważne, bo dzisiaj możemy załatwić postulaty dotyczące podwyżek, a jutro nam te podwyżki zjedzą ceny energii - mówił reporterce Polsat News Piotr Duda.

 

Ocena pracy obu zespołów ma zostać wystawiona po 19 marca, kiedy odbędzie się u prezydenta gala konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". - Spotkamy się w Warszawie, jako sztab protestacyjny i ocenimy dotychczasowe działania tych dwóch zespołów roboczych. I będziemy podejmować kolejne decyzje, które będą szły albo w kierunku kolejnych rozmów i spisywania porozumienia, albo w kierunku tym bardziej ostrzejszym - sprecyzował przewodniczący NSZZ "Solidarność".

 

"Rozmowy budujące, w tonie dialogu społecznego"

 

W poniedziałkowym spotkaniu przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, poza Piotrem Dudą, wzięli udział: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie Anna Zalewska, Elżbieta Rafalska i Joachim Brudziński. Obecny był również sekretarz stanu w ministerstwie energii Grzegorz Tobiszowski.

 

Rozmowy to efekt napływających z kraju sygnałów o możliwych protestach związków zawodowych z powodu złożonych w sobotę obietnic wyborczych PiS.

 

- Rozmowy budujące, w tonie dialogu społecznego - przekazała dziennikarzom minister Rafalska, opuszczając budynek. Natomiast przewodniczący NSZZ "Solidarność" pytany, o jakich postulatach rozmawiano, powiedział, że "tak umówiliśmy się ze stroną rządową, że dziś nie będziemy mówić, jakie postulaty, które przedstawiliśmy będą zrealizowane w 50, 90 czy 100 procentach".

grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie