Pentagramy i męskie genitalia na kapliczkach Kalwarii Panewnickiej

Polska

Akt wandalizmu miał miejsce najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę. Zbezczeszczono cztery kaplice różańcowe na Kalwarii Panewnickiej (Śląsk). Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach poszukuje świadków, którzy pomogą wskazać sprawców. "Stanowczo potępiam ten akt wandalizmu" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Kalwaria Panewnicka to zespół szeregu kaplic pasyjno-maryjnych usytuowanych w pobliżu klasztoru oo. franciszkanów w Katowicach. 

 

Wraz z przyległym terenem parkowym ma powierzchnię ok. 8 ha. Całość otoczona jest ceglanym murem. Nie przeszkodził on jednak wandalom na przedostanie się na teren Kalwarii i zbezczeszczenia czterech figur. Sprawcy wymalowali na nich satanistyczne znaki, męskie genitalia i napisy "Ave Satan". Doszło do tego najprawdopodobniej w piątek przed godz. 20.

 

 

 

 

Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach, która poinformowała o zniszczeniach zauważyła gorzko na Facebooku, że "może nadszedł już czas, aby zamykać Kalwarię". 

 

Policja analizuje zapisy monitoringu. Sprawcom za uszkodzenie mienia grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, a także za obrazę uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych - do 2 lat więzienia.

 

"Każde takie wydarzenie jest smutne"

 

- Każde takie wydarzenie jest smutne. Kwestia materialna schodzi na nieco dalszy plan - choć wizja kosztów i prac prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków przeraża. Mamy jednak wiele sygnałów od ludzi poruszonych, których uczucia religijne zostały zranione. Wulgarne rysunki pojawiły się na figurach Jezusa i Maryi. To zasmuca - powiedział proboszcz parafii o. Alan Rusek.

 

Na Kalwarii odbywają się, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, nabożeństwa Drogi Krzyżowej w plenerze. Kalwaria jest również miejscem misteriów pasyjnych - "Kalwaria Śląska" - oraz Festiwalu Piosenki Ekologicznej Ekosong organizowanym przez franciszkanów od 1990.

 

"Wolność religijna i szacunek dla przekonań religijnych to fundamentalne wartości i filary silnej demokracji. Stanowczo potępiam akt wandalizmu, który miał miejsce w Parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach i nawołuję do szacunku i tolerancji wobec wszystkich religii" - napisała w poniedziałek na Twitterze Georgette Mosbacher.

 

grz/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie