Kwieciński o programie Dostępność plus: realizowany z konsekwencją

Polska
Kwieciński o programie Dostępność plus: realizowany z konsekwencją
PAP/Piotr Nowak

Program Dostępność plus jest realizowany z konsekwencją - oświadczył w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński otwierając pierwsze posiedzenie Rady Dostępności. Jak mówił, rząd liczy na wspólne określenie priorytetów, działań i rozwiązań.

- To moment, kiedy możemy sformalizować współpracę - mówił Kwieciński zwracając się do blisko 50 członków powołanej w grudniu ub.r. Rady Dostępności. W jej skład weszli przedstawiciele administracji rządowej, organizacji pozarządowych, eksperci i uczeni.

 

- To od państwa wyszedł pomysł, by zająć się dostępnością w sposób kompleksowy - od strony organizacyjnej, prawnej (...), ale również - na co bardzo liczę - od strony współpracy - powiedział. Podkreślił, że Rada Dostępności będzie "najwyższym organizacyjnym przedsięwzięciem związanym ze współpracą - rządu, organizacji pozarządowych, ekspertów".

 

Niepełnosprawni, starsi, kobiety z dziećmi 

 

Jak wskazał, pierwsze posiedzenie Rady jest ukoronowaniem ok. trzech lat pracy. Przypomniał, że prace nad programem Dostępność plus zaczęły się na początku 2016 r. W kwietniu ub. roku program został ogłoszony, a w lipcu - przyjęty. Rada Dostępności została zaś powołana w grudniu 2018 r. -To pokazuje, że to nasze wielkie zadanie realizujemy bardzo konsekwentnie - podkreślił minister.

 

Kwieciński przypomniał, że program adresowany jest do ok. 30 proc. społeczeństwa - dotyczy bowiem osób z niepełnosprawnościami, starszych, ale też tych, które mają czasowe problemy z dostępnością w przestrzeni publicznej: kobiet w ciąży, kobiet z dziećmi, osób po wypadkach.

 

- Ale tak naprawdę (dotyczy - PAP) każdego z nas, bo każdy z nas będzie kiedyś starszy i będzie potrzebował tych rozwiązań - tłumaczył szef resortu inwestycji i rozwoju.

 

"Program na miarę XXI wieku"

 

Dostępność plus - jak mówił Kwieciński - to "program na miarę XXI wieku". - Zależy nam na tym, by program był rozpoznawalny, również na poziomie międzynarodowym. Dzięki temu możemy +ściągnąć+ dobre rozwiązania - powiedział.

 

Dodał, że program jest wzorowany na rozwiązaniach amerykańskiego programu Access Board, ale "nasze rozwiązania są bardzo nowatorskie w skali światowej". Szef resortu zapewnił, że nasze przedsięwzięcie "cieszy się zainteresowaniem UE", zaś Komisja Europejska jest "otwarta na współpracę w przyszłej perspektywie finansowej".

 

Program ma poprawić jakości życia i zagwarantować samodzielność wszystkich obywateli. Ma zlikwidować bariery m.in. w architekturze, transporcie, edukacji, służbie zdrowia, cyfryzacji czy usługach.

 

Narzędziem niezbędnym do realizacji rządowego programu jest ustawa o dostępności. W styczniu - jak mówił Kwieciński - zakończyły się konsultacje społeczne projektu tej ustawy; zgłoszono ok. 500 uwag, które mają być wzięte pod uwagę podczas dalszych prac. - Chcielibyśmy, by projekt ustawy o dostępności został przyjęty przez parlament jeszcze przed wakacjami" - powiedział.

 

Uprawnienia i ułatwienia

 

Ustawa wprowadza wiele uprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadza obowiązki dla prawie 65 tys. instytucji publicznych. Chodzi m.in. o urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne.

 

Koszt wdrożenia ustawy dla sektora finansów publicznych szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych w 10 lat. Większość tej kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. To głównie wydatki na zapewnienie dostępności, m.in. stron internetowych, aplikacji mobilnych, budynków i pomieszczeń, dokumentów i innych w urzędach i instytucjach publicznych.

 

Jak powiedział Kwieciński, do 2025 roku na realizację programu Dostępność Plus zostanie przeznaczonych 23 mld zł.

ked/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie