Drugi dzień watykańskiego szczytu ws. walki z pedofilią. "Musimy przyznać, że popełniliśmy błędy"

Świat

- Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia- mówił kardynał Oswald Gracias z Indii w drugim dniu trwającego w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka szczytu na temat walki z pedofilią. Apelował o naprawę szkód i sprawiedliwość dla ofiar.

Papież Franciszek w drugim dniu szczytu w Watykanie na temat skandalu pedofilii wyraził przekonanie, że ludzie Kościoła muszą uwolnić się od pokusy "ocalenia samych siebie" i swojej reputacji. Słowa papieża zamieszczono w piątek na jego profilu na Twitterze.

 

Na oficjalnym papieskim profilu opublikowano następujące słowa Franciszka: "Panie, uwolnij nas od pokusy ocalenia samych siebie, naszej reputacji; pomóż nam wziąć na siebie ciężar winy i szukać wspólnie pokornych i konkretnych odpowiedzi w łączności z całym Ludem Bożym".

 

Słowom tym towarzyszy hasztag odnoszący się do watykańskiego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele. W piątek Franciszek nie przemawiał na jego forum; słuchał natomiast wystąpień poświęconych m.in. kwestii odpowiedzialności biskupów.

 

 

"Musimy mieć pokorę"

 

Arcybiskup Bombaju oświadczył w wystąpieniu w piątek rano: "Musimy mieć pokorę, by przyznać, że nie jesteśmy doskonali".

 

Przemawiając na forum ogólnoświatowego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele kardynał Gracias, jeden z doradców papieża, zaznaczył, że uczestnicy obrad spotkali się z 12 ofiarami. - Ale są ich setki tysięcy - zaznaczył.

 

Podkreślił: "Wykorzystywanie seksualne w Kościele katolickim, a następnie nieumiejętność stawienia temu czoła w sposób otwarty, odpowiedzialny i skuteczny wywołały ostry kryzys, który dotknął go i zranił, nie mówiąc o ofiarach".

 

- Choć doświadczenie wykorzystywania wydaje się być dramatycznie obecne w niektórych częściach świata, nie jest to zjawisko ograniczone - dodał purpurat z Indii.

 

Następnie wyraził przekonanie, że cały Kościół powinien "przyjąć uczciwą optykę" i działać na rzecz tego, by nadużycia nie powtórzyły się w przyszłości oraz "czynić wszystko, co możliwe na rzecz wyleczenia ofiar".

 

"Każdy z nas jest odpowiedzialny za cały Kościół"

 

Kardynał Gracias wskazywał, że w przeszłości ludzie Kościoła udzielali w obliczu skandalu "odpowiedzi niewłaściwych i czasem szkodliwych".

"Musimy przyznać, ze popełniliśmy błędy", "musimy naprawić szkody i zapewnić sprawiedliwość" - oświadczył.

 

Metropolita Bombaju mówił uczestnikom szczytu: "nie rozumiemy naprawdę ciężaru cierpienia ofiar".

 

- Żaden biskup nie powinien powiedzieć: "rozwiązuję te problemy i wyzwania sam"- zaznaczył mówca. - I żaden biskup - stwierdził - nie może powiedzieć sam sobie: "ten problem nadużyć mnie nie dotyczy, bo w mojej części świata jest inaczej".


- Każdy z nas jest odpowiedzialny za cały Kościół - podkreślał kardynał Gracias zwracając się do słuchającego go papieża oraz prawie 200 przewodniczących wszystkich episkopatów i przełożonych generalnych męskich i żeńskich zakonów.

 

Zachęcił biskupów do refleksji: "czy informujemy naszych braci biskupów lub księży, gdy dostrzegamy problematyczne zachowanie?".

 

"Kościół może stać się wzorem"

 

Kardynał z Indii położył nacisk na to, że "Kościół nie żyje w odizolowanym świecie", lecz "żyje w świecie i ze światem".

 

Dlatego, zaznaczył, Kościół współpracuje z władzami świeckimi, by przynieść "sprawiedliwość ofiarom i porządkowi obywatelskiemu".

 

Arcybiskup Bombaju wyraził opinię, że Kościół może stać się wzorem i być na pierwszej linii działań na rzecz tego, by zapobiegać nadużyciom.

 

Watykański szczyt na temat walki z pedofilią, zorganizowany po raz pierwszy w historii Kościoła, potrwa do niedzieli.

zdr/ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie