W Krakowie do usunięcia pozostało jeszcze ok. 3,2 tys. ton azbestu

Polska
W Krakowie do usunięcia pozostało jeszcze ok. 3,2 tys. ton azbestu
Flickr/Stefano Mortellaro/CC BY ND 2.0

W Krakowie do usunięcia jest jeszcze ok. 3,2 tys. ton azbestu - wynikach z danych magistratu przesłanych PAP. Miasto zachęca mieszkańców do bezpłatnego pozbycia się azbestu. Azbest znajduje się przede wszystkim w dachach i odpadach budowlanych na posesjach.

Program usuwania tego szkodliwego tworzywa trwa od połowy 2015 r. do 2032 r. Od 2017 do 2020 r. w Krakowie projekt realizowany jest dzięki środkom unijnym - dofinansowanie to ponad 3,7 mln zł; wartość programu w latach 2017-2020 to ponad 4,7 mln zł.

 

Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że w 2013 r. na terenie Krakowa było ponad 4,2 tys. ton wyrobów zawierających azbest. W połowie 2015 r. miasto rozpoczęło realizację programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Krakowa. W latach 2015-2016 - w ramach realizacji miejskiego programu - usunięto odpowiednio 154 tony i 201 ton. Od początku trwania projektu z udziałem środków UE (od 2017 r.) wpłynęło ponad 350 wniosków, usunięto kolejnych 680 ton. Do utylizacji zostało jeszcze ok. 3,2 tys. ton.

 

Magistrat zachęca do usuwania azbestu nie tylko osoby fizyczne, ale i przedsiębiorstwa. Miasto świadczy nieodpłatnie - za pomocą wyspecjalizowanej firmy - usługi demontażu wyrobów zawierających azbest z dachów, elewacji budynków i odpadów zalegających na terenie nieruchomości. Program nie przewiduje zakupu i montażu nowych materiałów, które miałyby zastąpić demontowane wyroby.

 

Aby skorzystać z możliwości darmowego odebrania azbestu trzeba złożyć wniosek w Wydziale Kształtowania Środowiska UMK.

 

W latach 80. azbest uznano za materiał rakotwórczy. Wyroby, które go zawierają, są źródłem emisji niezniszczalnych włókien. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Rakotwórczy materiał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60. Zgodnie z dyrektywą UE do 2032 r. Polacy muszą zutylizować azbest.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie