Kraków: pękające sklepienie Sukiennic będzie naprawione

Kultura

Pękające sklepienie Sukiennic na krakowskim Rynku zostanie wyremontowane – zapewnił w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Według niego Zarząd Budynków Komunalnych sprawdził uszkodzenia tynku i stwierdził, że nie zagrażają budynkowi.

We wtorek sprawę pęknięć na sklepieniu pod arkadami od strony Wieży Ratuszowej zasygnalizował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

 

Jak zaznaczyli przedstawiciele miasta, pierwsze zagrożenia konstrukcyjne pod arkadami służby techniczne ZBK zaobserwowały już w 2017 roku. Przeprowadzono wówczas oględziny z udziałem specjalisty w zakresie statyki budowli, współautora projektu ostatniego remontu generalnego Sukiennic.

 

"Najstarsza galeria handlowa" 

 

Zgodnie z zaleceniami zagrożenie objęto monitoringiem, który wykazał, że zarysowania sklepień nie powiększają się. ZBK zabezpieczył środki na wykonanie w 2019 roku całościowej ekspertyzy przyczyn powstania pęknięć i projektu ich naprawy. Aktualnie prowadzona jest w tym zakresie procedura wyboru wykonawcy.

 

Sukiennice to prawdopodobnie najstarsza w Polsce galeria handlowa. Są pozostałością dawnych średniowiecznych kramów sukiennych. Powstały w XIII w., kiedy przy okazji lokacji Krakowa w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy zobowiązał się postawić dwa rzędy kramów dla handlarzy suknem. Nowe murowane Sukiennice wystawił w połowie XIV w. król Kazimierz III Wielki.

 

W 1555 r. budowla spłonęła. Szybko przystąpiono do jej odbudowy. Sukiennice zwieńczono wówczas attyką i dobudowano arkadową loggię. Sukiennice stały się renesansową ozdobą Krakowa. Swój obecny wygląd uzyskały podczas restauracji dokonanej w latach 1875-79 przez architekta Tomasza Prylińskiego.

 

Poprzedni remont zakończono 9 lat temu 

 

Ostatni remont parteru Sukiennic przeprowadzono w latach 2006-10. Wymieniono m.in. posadzki, odmalowano ściany i odrestaurowano łukowate stropy, odnowiono kramy, wykonano nowe kanały technologiczne dla instalacji, zainstalowano nawiewy ciepłego powietrza i ogrzewanie podłogowe stoisk. Wymieniono oświetlenie hali oraz podcieni.

 

Pieniądze na remont całego parteru Sukiennic wraz z elewacjami i piwnicami pod halą - ok. 23,5 mln zł - pochodziły z Funduszy Norweskich, budżetu gminy Kraków oraz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

 

Podczas remontu zmodernizowano też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącą się na pierwszym piętrze Sukiennic.

 

Hala Sukiennic ma wymiary 111 na 10 metrów. Znajduje się w niej prawie 50 kramów z pamiątkami i wyrobami rękodzieła artystycznego z Krakowa i Małopolski. Można w nich kupić m.in. biżuterię, bursztyn, rzeźby, szkło i stroje ludowe.

 

W poszukiwaniu pamiątek oraz niepowtarzalnej atmosfery do Sukiennic zaglądają turyści z całego świata.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie