Twórcy "mapy kościelnej pedofilii w Polsce" spotkali się z papieżem. "Wręczyliśmy nasz raport"

Świat

Autorzy "Mapy kościelnej pedofilii w Polsce", w tym posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus i warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska, spotkali się w środę z papieżem Franciszkiem. - Przekazaliśmy mu raport dot. polskich biskupów, udokumentowane przypadki łamania prawa przez polskich księży - powiedzieła polsatnews.pl posłanka.

"Udało się! Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem!" - napisała Scheuring-Wielgus.

 

- Do spotkania doszło tuż po audiencji generalnej w Watykanie. Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia traktuję jako odpowiedź na ten list - mówiła Scheuring-Wielgus.

- Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody. Papież przyjął go i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna jeszcze przed synodem. Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę - relacjonowała spotkanie posłanka.

 

Prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński powiedział, że papież z nim porozmawiał i ucałował jego dłoń. - To są rzeczy niezapomniane. Papież obiecał, że przeczyta raport- powiedział Lisiński. Poinformował, że Franciszek otrzymał hiszpańskojęzyczną wersję raportu.

 

Posłanka zapowiadała spotkanie z papieżem w październiku w "Polityce na Ostro" w Polsat News. - Mamy umówione spotkanie - mówiła wówczas. Jak dodała, chciała przedstawić papieżowi udokumentowane przypadki łamania prawa przez polskich księży.

Ujawniona zostanie treść raportu

 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik opublikował w środę komunikat, w którym poinformował, że dotychczas do Sekretariatu KEP "nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych". "Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź" - zapewnił.

 

"Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie" - napisał w komunikacie rzecznik KEP.

 

Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że w czwartek o godz. 14:00 na konferencji prasowej w Rzymie zostanie ujawniona treść raportu, który otrzymał papież.

 

W czwartek w Watykanie pod hasłem: "Ochrona nieletnich w Kościele" rozpocznie się zwołany przez papieża Franciszka szczyt na temat walki z pedofilią. Podkreśla się, że to historyczne wydarzenie w Kościele, przełom i oczekiwany od lat punkt zwrotny.

 

W programie spotkania są dyskusje, liturgia pokutna w sobotę i msza w niedzielę. Na jej zakończenie papież wygłosi podsumowujące przemówienie. Ma ono, tak jak całe spotkanie, wyznaczyć kierunek globalnych działań Kościoła wobec skandalu nadużyć, ich tuszowania i w ramach prewencji. Dlatego w zapowiedziach szczytu często pojawiają się opinie, że to moment przełomowy, który zapoczątkuje "nowy brzask" Kościoła.

 

Zaproszenie dla kard. Nycza

 

Mapę opublikowała fundacja "Nie lękajcie się" pomagająca ofiarom księży pedofilów. Prezesem fundacji jest Marek Lisiński. Mapę współtworzą też adwokat Artur Nowak, dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska oraz posłanka Scheuring-Wielgus, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i ochrony praw człowieka

 

Obecnie na mapie jest  700 punktów wskazujących miejsca, w których miało dojść do nadużyć. Sa tu zbierane informacje o skazanych duchownych, świadectwa ofiar oraz doniesienia o rzekomych przypadkach pedofilii popełnionej przez księży, opublikowane w mediach.


Według Scheuring-Wielgus, strona kościelna została oficjalnie poinformowana o istnieniu mapy, ale nie zareagowała.

 

- Ja własnoręcznie podczas sejmowej wigilii wręczyłam kardynałowi Nyczowi zaproszenie. Nikt nie odpowiedział na nasze oficjalne zaproszenia - tłumaczyła posłanka.

zdr/dro/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie