Wizyta prezydent Grybauskaite. Wojska Polski i Litwy zacieśniają współpracę

Polska
Wizyta prezydent Grybauskaite. Wojska Polski i Litwy zacieśniają współpracę
PAP/Marcin Obara

- Cieszę się, że kooperacja wojskowa pomiędzy Polską a Litwą w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego się pogłębia - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Chwilę wcześniej w obecności obojga prezydentów ministrowie obrony narodowej obu państw podpisali dokumenty dotyczące współpracy wojskowej.

Porozumienie dotyczy ustanowienia bezpiecznego połączenia umożliwiającego wymianę informacji radiolokacyjnych między siłami zbrojnymi obu państw.

 

Podpisano także list intencyjny w sprawie współpracy litewskiej brygady zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk) i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

 

Dywizja ma koordynować działania batalionowych grup bojowych NATO działających w ramach inicjatywy eFP na północno-wschodniej flance sojuszu.

 

W skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO złożona z żołnierzy z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, jedna z czterech rozmieszczonych w 2017 r. w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

 

"Dążenie do bezpieczeństwa" 

 

- Bardzo się cieszę, że został podpisany list intencyjny, który wprowadza de facto polską 15. Brygadę Zmechanizowaną, litewską Brygadę Piechoty Zmechanizowanej "Żelazny Wilk" do Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Cieszę się, że ta kooperacja wojskowa pomiędzy Polską a Litwą w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego się pogłębia - powiedział prezydent Duda na wspólnej z prezydent Litwy konferencji prasowej w Warszawie.

 

Jak dodał, "to jest pokazanie po pierwsze naszej aktywności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego; po drugie jest to pokazanie naszym sojusznikom, a także naszym oponentom, że jesteśmy razem, że potrafimy działać wspólnie, i że wspólnie to bezpieczeństwo pogłębiamy".

 

Andrzej Duda zapowiedział, że razem z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką będzie wizytował polsko-litewsko-ukraińską brygadę w Lublinie. Ocenił, że "wydarzeń dążących do bezpieczeństwa" regionu będzie w najbliższym czasie kilka.

 

- Bardzo dziękuję panu ministrowi Błaszczakowi oraz ministrowi obrony republiki litewskiej za tę bardzo dobrą współpracę i za to, że to porozumienie o współpracy wojskowej w dziedzinie wymiany informacji, jak i i ten list intencyjny mogły być dzisiaj tutaj w naszej obecności podpisane - powiedział Andrzej Duda. 

 

Grybauskaite: nasza przyszłość jest tak silna, jak silny jest nasz sojusz

 

- Polskę i Litwę łączy bardzo wiele projektów, w tym nasze stanowiska dotyczące budowy Nord Stream II; obie strony uważają, że jest to projekt polityczny, a nie gospodarczy, który przynosi szkodę Europie - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

 

Jak zaznaczyła, współpraca wojskowa Polski i Litwy osiągnęła bardzo wysoki poziom.

 

- Jest rzeczą jasną, że sami powinniśmy umacniać swoje bezpieczeństwo, dlatego dzisiaj podpisaliśmy bardzo ważne porozumienie zapewniające wspólną politykę w zakresie bezpieczeństwa - dodała. 

 

Podkreśliła, że dokumenty, które w czwartek podpisali ministrowie obrony narodowej Polski i Litwy dotyczące współpracy wojskowej są ważne dla obu naszych krajów.

 

- Nieważne, jakie są trudności; nasza przyszłość jest tak silna, jak silny jest nasz sojusz - podkreśliła. 

 

Pisownia polskich nazwisk 

 

- Poprosiłem panią prezydent i wyraziłem nadzieję, że pisownia nazwisk w wersji oryginalnej, polskiej oraz pisownia polskich nazw ulic będzie możliwa, że to zostanie ustawowo na Litwie dopuszczone. Są projekty odpowiednich ustaw, mam nadzieję, że zostanie uchwalona taka, która tę współpracę jeśli chodzi o mniejszość polską obywateli litewskich poprawi i na to bardzo liczymy - powiedział prezydent po spotkaniu z Dalią Grybauskaite.

 

Podkreślił jednocześnie, że współpraca polsko-litewska w ostatnim okresie "jest świetna" i te relacje są dobre.

 

- Mam nadzieję, że będziemy je mogli pogłębiać - dodał Andrzej Duda. 

 

Drugi dzień wizyty 

 

W piątek przed południem, w drugim dniu wizyty w Polsce Dalia Grybauskaite, spotka się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie prezydent Litwy uda się do Lublina, gdzie wraz polskim prezydentem złoży wieniec przed pomnikiem Unii Lubelskiej. W tym roku przypada 450. rocznica unii, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

 

W piątek po południu w Lublinie dojdzie do trójstronnego spotkania prezydent Grybauskaite, prezydenta Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

 

W siedzibie LITPOLUKRBRIG odbędą się rozmowy trójstronne delegacji Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej oraz Ukrainy pod przewodnictwem prezydentów.

jm/maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie