Do rafinerii Grupy Orlen w Czechach i na Litwie trafi ropa z USA

Biznes
Do rafinerii Grupy Orlen w Czechach i na Litwie trafi ropa z USA
Zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com

Do rafinerii Grupy Orlen w Czechach i na Litwie dostarczona zostanie ropa naftowa WTI z USA - poinformował płocki koncern. Spółka nie wyklucza, że ten kierunek na stałe zagości w jej portfelu. Podkreśla zarazem, iż wzmacnia dywersyfikację dostaw surowca dla całej swej grupy kapitałowej.

PKN Orlen podał, że w ramach dostaw spot zarówno do rafinerii w czeskim Litvinowie, jak i w litewskich Możejkach trafi po 80 tys. ton amerykańskiej ropy naftowej.

 

- Realizujemy strategiczny cel, czyli poszerzanie kierunków dostaw. A dzięki temu, że do procesu zakupów ropy naftowej podchodzimy z perspektywy całej grupy kapitałowej, jesteśmy w stanie wynegocjować optymalne warunki - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie koncernu.

 

Jak zaznaczył, zakup ropy naftowej WTI "pozwala maksymalizować uzyski, a naszym wyzwaniem jest zabezpieczenie potrzeb klientów w regionie". - Dostawy ropy lekkiej, jak właśnie amerykańska WTI optymalizują przerób, szczególnie w kierunku pożądanych frakcji, m.in. benzyn i diesla. W ten sposób wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne całego regionu - oświadczył Obajtek.

 

PKN Orlen zaznaczył, iż "Grupa Orlen zgodnie ze strategią poszukuje nowych rynków, poszerzając zarówno portfel dostawców, jak zwiększając liczbę gatunków ropy". - Na bieżąco badane są możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy z technologiami stosowanymi w rafineriach Grupy Orlen. Podejmowane działania związane są z globalnymi uwarunkowaniami, m.in. zwiększonym popytem na gotowe produkty naftowe - dodał koncern.

 

Jak wyjaśnił PKN Orlen, ropa naftowa WTI - West Texas Intermediate to gatunek lekkiej, "słodkiej", czyli o relatywnie niskiej gęstości i niskiej zawartości siarki, ropy produkowanej na południowym zachodzie USA. - Dzięki dobrym parametrom gęstości i zawartości siarki w procesie destylacji uzyskuje się z niej dużą ilość m.in. oleju napędowego - zwróciła uwagę spółka.

 

PKN Orlen przypomniał zarazem, że pierwszy ładunek amerykańskiej ropy po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca został sprowadzony przez koncern jeszcze w 2017 r. i został skierowany do przerobu w rafinerii spółki w Płocku, największej w całej Grupie Orlen.

 

Według PKN Orlen, w ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez koncern 30 proc. przerabianej tam ropy naftowej pochodzi obecnie spoza kierunku rosyjskiego, a w latach 2007-13 udział ten wynosił ponad 90 proc.

 

- Grupa kapitałowa Orlen konsekwentnie poszukuje nowych rynków i poszerza zarówno portfel dostawców, jak i gatunki ropy - podkreśliła spółka. Wspomniała jednocześnie, iż rafinerie jej grupy przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych.

 

- Koncern dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie - dodał PKN Orlen.

 

PKN Orlen poprzez swe podmioty zarządza sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, gdzie maksymalna zdolność przerobu surowca wynosi 16,3 mln ton na rok, a także w Trzebini i Jedliczu oraz w Czechach - w Litvinowie i Kralupach, jak również w Możejkach na Litwie, jedyna rafineria w krajach bałtyckich. (

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie