Pod mostem w Mikoszach znaleziono 30 kg trotylu. Droga zablokowana

Polska
Pod mostem w Mikoszach znaleziono 30 kg trotylu. Droga zablokowana
Polsat News

Podczas rozbiórki mostu na drodze krajowej nr 16 w Mikoszach na Mazurach natrafiono na ładunki wybuchowe, pochodzące z czasów II wojny światowej. Według policji jest to ok. 30 kg trotylu. Do momentu usunięcia znaleziska przez saperów dk 16 została zablokowana.

Rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Karol Głębocki powiedział, że ładunki wybuchowe odkryto w środę podczas rozbiórki starego mostu na drodze krajowej nr 16 w Mikoszach. - Okazało się, że most jest zaminowany, więc powiadomiono saperów, którzy w czwartek wyznaczyli 500-metrową strefę buforową i przystąpili do usuwania znaleziska - powiedział.

 

150 osób ewakuowanych

 

Jak poinformowała kom. Anna Szypczyńska z policji w Piszu, ze wstępnych ustaleń wynika, że pod mostem w 14 skrzynkach znaleziono ok. 30 kg trotylu z czasów II wojny światowej.

 

 

Powołany przez gminę Orzysz sztab kryzysowy zdecydował o ewakuacji 150 osób mieszkających w Mikoszach. Sekretarz gminy Monika Łępicka-Gij powiedziała, że do czasu zakończenia działań przez saperów ewakuowani zostali przewiezieni do oddalonej o 1,5 km świetlicy wiejskiej.

 

Na czas usuwania znaleziska zorganizowano objazdy zablokowanej dk 16 przez Nowe Guty i Orzysz. GDDKiA szacuje, że utrudnienia mogą potrwać do godz. 15.

 

WIDEO: Ewakuacja mieszkańców i zamknięte szkoły. Saperzy wywiozą niewybuch z Żar

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie