Wielki remont szlaku przez grań Tatr Zachodnich. Prace potrwają do października 2019 r

Polska
Wielki remont szlaku przez grań Tatr Zachodnich. Prace potrwają do października 2019 r
polsatnews.pl

Ruszył wielki remont szlaku przez grań Tatr Zachodnich. Z powodu trudnych wysokogórskich warunków i ochrony przyrody, wszystkie prace będą odbywały się ręcznie i potrwają do października 2019 roku. Na remont szlaku władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) pozyskały fundusze unijne. Koszt projektu to około 3,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie Unia Europejska.

- Celem projektu, który nosi nazwę +Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze PLC120001 Tatry+ jest remont i modernizacja szlaków turystycznych w rejonie Doliny Chochołowskiej poprzez odnowienie nawierzchni, zapewnienie odwodnienia oraz zabezpieczenie przed erozją zdegradowanych terenów w sąsiedztwie ścieżek - wyjaśniła Marta Mazik z TPN.

 

Dodała, że to wpłynie na skanalizowanie ruchu turystycznego na ścieżkach, zahamowanie wydeptywania siedlisk oraz ich regenerację. Jej zdaniem ważnym aspektem tej inwestycji będzie przeciwdziałanie degradacji siedlisk i poprawa stanu ochrony gatunków zagrożonych

 

Dodatkowym działaniem w projekcie jest monitoring i ograniczenie nielegalnej turystyki pieszej i narciarskiej w rejonie objętym projektem.

 

Prace podzielono na pięć odcinków o łącznej długości ok. 16 km. Wszystkie prace muszą być wykonywane ręcznie, a ekipy będą używały jedynie ręcznych narzędzi jak łopaty, młoty czy sztangi, a do układania szlaku będą wykorzystane lokalne głazy i drewniane żerdzie. Na czas remontu szlaki nie będą zamykane, a tymczasowa ścieżka zostanie poprowadzono obok trwających prac.

 

- Największym problemem będzie transport materiałów, a okres w którym możliwe będzie prowadzenie prac z uwagi na okres zimowy jest bardzo krótki - dodała Mazik.

 

Wcześniej podobną inwestycję TPN przeprowadził w masywie Czerwonych Wierchów.

 

PAP

mos/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie