Brejza zapytał premiera o awanse szefa ABW: o 14 stopni w półtora roku

Polska
Brejza zapytał premiera o awanse szefa ABW: o 14 stopni w półtora roku
Polsat News

Szef ABW Piotr Pogonowski miał awansować od kaprala do pułkownika, czyli o czternaście stopni, w półtora roku. Poseł PO Krzysztof Brejza zapytał Mateusza Morawieckiego o te awanse. Kancelaria premiera odpowiedziała, że nie posiada wnioskowanych informacji, choć zgodnie z art. 67 ustawy o ABW to premier mianuje na stopnie w korpusie oficerów.

19 listopada 2015 ówczesna premier Beata Szydło powierzyła Pogonowskiemu pełnienie obowiązków szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 19 lutego 2016 objął on funkcję szefa tej służby. Według informacji mediów, w ciągu kilkunastu miesięcy, miał awansować ze stopnia kaprala ABW do stopnia pułkownika ABW.

 

Zgpdnie z art. 66 ustawy. W ABW i AW obowiązują następujące korpusy i stopnie służbowe:

  • korpus szeregowych: a) szeregowy, b) starszy szeregowy,
  • korpus podoficerów: a) kapral, b) starszy kapral, c) plutonowy, d) starszy plutonowy, e) sierżant, f) starszy sierżant, g) sierżant sztabowy, h) starszy sierżant sztabowy,
  • korpus chorążych: a) młodszy chorąży, b) chorąży, c) starszy chorąży, d) młodszy chorąży sztabowy, e) chorąży sztabowy, f) starszy chorąży sztabowy,
  • korpus oficerów: a) podporucznik, b) porucznik, c) kapitan, d) major, e) podpułkownik, f) pułkownik, g) generał brygady.

Kancelaria Prezydenta zapytana w lipcu 2017 r., gdy Andrzej Duda mianował Pogonowskiego na pierwszy stopień oficerski, odpisała, że taka wiadomość "podlega przepisom o ochronie informacji niejawnych" i nie może zostać udostępniona - pisała wówczas "Gazeta Wyborcza".

 

Ile razy odznaczony

 

Brejza zapytał premiera Morawieckiego o to, ile razy od 1 grudnia 2015 r. do 1 stycznia 2019 r. awansowany był szef ABW gen. Piotr Pogonowski oraz o to, czy Pogonowski otrzymał w tym czasie jakieś odznaczenia państwowe. Poseł wnioskował o to w trybie ustawy o dostępnie do informacji publicznej.

 

"Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji" - odpisała kancelaria premiera. 

Zgodnie z art. 67 ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego "na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Na pozostałe stopnie w korpusie oficerów mianuje Prezes Rady Ministrów".

msl/dro/ "Gazeta Wyborcza", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie