Papież wydalił ze stanu kapłańskiego byłego arcybiskupa Waszyngtonu. Za "czyny pedofilii"

Świat
Papież wydalił ze stanu kapłańskiego byłego arcybiskupa Waszyngtonu. Za "czyny pedofilii"
Reuters

Papież Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu Theodore'a Edgara McCarricka - poinformował w sobotę Watykan. Hierarcha został uznany za winnego czynów pedofilii przez Kongregację Nauki Wiary, gdzie toczył się jego proces.

W lipcu 2018 roku McCarrick stracił godność kardynała po tym, gdy został oskarżony o seksualne molestowanie nieletnich w latach 70. podczas pełnienia posługi w Nowym Jorku. Jednym z oskarżycieli jest mężczyzna, który był w tamtych czasach ministrantem.

 

Specjalna komisja powołana przez archidiecezję nowojorską potwierdziła otrzymane informacje i przekazała je do Watykanu, gdzie rozpoczął się proces kanoniczny hierarchy. Zrezygnował on z godności kardynała, a papież przyjął tę rezygnację. Ponadto McCarrick otrzymał zakaz pełnienia posługi kapłańskiej.

 

Pojawiły się też inne zarzuty pod adresem dostojnika, między innymi dotyczące seksualnej napaści w konfesjonale. Wraz z tym skandalem rozpoczęła się głośna i burzliwa dyskusja w hierarchii kościelnej na temat tego, kto i od jak dawna wiedział o czynach byłego metropolity Waszyngtonu oraz czy były one umyślnie tuszowane.

 

W nocie wydanej w sobotę rano Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła, że 11 stycznia br. Kongres tego watykańskiego urzędu wydał dekret na zakończenie procesu karnego McCarricka, w którym uznano go za winnego czynów wobec nieletnich i dorosłych wraz z obciążającą okolicznością "wykorzystywania władzy".

 

Pierwszy szczyt na temat walki z pedofilią 

 

13 lutego - głosi komunikat - na sesji zwyczajnej Kongregacji rozważono argumenty przedstawione w odwołaniu i zdecydowano o zatwierdzeniu dekretu Kongresu.

 

"Ta decyzja została zakomunikowana Theodore'owi McCarrickowi 15 lutego 2019 roku. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem" i nie przyznał prawa do dalszego odwołania od niej - podał Watykan. Oznacza to automatyczne wydalenie byłego kardynała ze stanu kapłańskiego.

 

Decyzja w sprawie amerykańskiego hierarchy nie jest zaskoczeniem i była oczekiwana od dłuższego czasu. Zapadła na pięć dni przed pierwszym w historii Kościoła szczytem w Watykanie na temat walki z pedofilią, zwołanym przez papieża Franciszka.

 

Miał 11 lat

 

Były kardynał oskarżony był o molestowanie seksualne trzech nieletnich oraz napastowanie dorosłych księży i kleryków. 


Wśród ofiar byłego kardynała był James Grein, który publicznie opowiedział o swoim dramacie. Pod koniec grudnia 2018 r. złożył zeznania w biurze Archidiecezji Nowego Jorku. - Wszystko zaczęło się, gdy miałem 11 lat i byłem ministrantem - powiedział w rozmowie z "The Washington Post".

 

Jedna z osób zeznających w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci przez McCarricka powiedziała "Washington Post", że "czuła, iż Stolica Apostolska zbyt długo czekała na rozpoczęcie procesu, ale teraz sprawa wyraźnie przyspieszyła".

zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie