Rosja apeluje do tymczasowego prezydenta Wenezueli Guaido o podjęcie rozmów z Maduro

Świat
Rosja apeluje do tymczasowego prezydenta Wenezueli Guaido o podjęcie rozmów z Maduro
PAP/EPA/RAUL MARTINEZ
Na zdjęciu: Juan Guaido

Moskwa zaapelowała w środę do tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido o podjęcie negocjacji z dotychczasowym przywódcą tego kraju Nicolasem Maduro w sprawie wpuszczenia pomocy humanitarnej. Zapasy pomocy dla Wenezuelczyków są gromadzone w kolumbijskim mieście Cucuta.

- Istnieją mechanizmy wypracowane przy stole negocjacyjnym w Montevideo (odbyło się tam spotkanie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej krajów Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej w sprawie kryzysu w Wenezueli - red.), które dopuszczają otwarty dialog między wszystkimi siłami politycznymi w Wenezueli. Mamy nadzieję, że lider opozycji Guaido zareaguje na te propozycje - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

 

- Efekty można osiągnąć tylko poprzez dialog i kompromis, a jakiekolwiek użycie siły tylko pogorszy problem - podkreślił Ławrow, dodając, że ma nadzieję na "zwycięstwo rozsądku".

 

Apel Ławrowa ma związek z zapowiedziami wenezuelskiej opozycji, która zamierza zgromadzoną w przygranicznym kolumbijskim mieście Cucuta pomoc humanitarną z USA i Brazylii sprowadzić do Wenezueli 23 lutego. Dokonać ma tego ok. 600 tys. wenezuelskich ochotników, którzy natrafią jednak prawdopodobnie na opór armii, która nadal jest lojalna wobec Nicolasa Maduro i oświadczyła, że nie wpuści zapasów pomocy do kraju.

 

Jak piszą agencje, Maduro nie chce wpuścić do kraju pomocy humanitarnej, gdyż upatruje w niej początków amerykańskiej interwencji wojskowej. W zamian za to kupił kilka dni temu od Rosji 300 ton leków, a w Chinach i na Kubie zamówił 933 tony sprzętu medycznego.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze