Delegacja europejska wydalona z Wenezueli. "Maduro nas tu nie chce"

Świat
Delegacja europejska wydalona z Wenezueli. "Maduro nas tu nie chce"
PAP/EPA/NICO RODRIGUEZ
Delegacja europejska wydalona z Wenezueli

Administracja dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro wyrzuciła z tego kraju pięcioosobową delegację deputowanych Parlamentu Europejskiego. Przybyli oni do Caracas w niedzielę, aby spotkać się z Juanem Guaido, który ogłosił się prezydentem państwa.

Jak wyjaśnił w poniedziałek szef delegacji Esteban Gonzalez Pons, przedstawiciele PE przybyli do Caracas na zaproszenie wenezuelskiego parlamentu jako "pierwsza zagraniczna delegacja uznająca Guaido". W skład grupy wchodzi czterech polityków hiszpańskiej Partii Ludowej (PP) - Gonzalez Pons, Gabriel Mato, Jose Ignacio Salafranca oraz Juan Salafranca - a także Esther de Lange z holenderskiego Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA).

 

Gonzalez Pons, który jest szefem deputowanych Partii Ludowej w PE, napisał na Twitterze, że administracja Nicolasa Maduro nie tylko nie pozwoliła jego grupie na opuszczenie lotniska w Caracas i wejście na terytorium Wenezueli, ale też zabrała im paszporty.

 

"Wyrzucają nas z Wenezueli. Traktują nas tu bardzo źle, a jedynym wytłumaczeniem, jakie nam dają, jest to, że Maduro nas tu nie chce" - poinformował Gonzalez Pons.

 

"Skrajna prawica europejska zakłócająca spokój i stabilność kraju"

 

Tymczasem przedstawiciel rządu Maduro Jorge Arreaza poinformował, że zakaz wjazdu do Wenezueli dla deputowanych PE wynika z faktu, że "cel ich podróży miał charakter konspiracyjny".

 

"Rząd nie pozwoli, aby skrajna prawica europejska zakłócała spokój i stabilność naszego kraju poprzez kolejną grubiańską ingerencję" - stwierdził Arreaza.

 

Wyrzucenie z Wenezueli eurodeputowanych potępiły w poniedziałek rano ministerstwa spraw zagranicznych Hiszpanii i Francji.

 

Hiszpania była jednym z pierwszych krajów, które uznały szefa parlamentu Wenezueli, a zarazem lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju. W kolejnych dniach uczyniło to ponad 40 innych państw, a także Parlament Europejski.

 

Na przełomie stycznia i lutego władze Hiszpanii, Portugalii, Francji i Włoch rozmawiały na temat ewentualnego wysłania wojsk do Wenezueli. Rząd Portugalii tłumaczył, że analizuje m.in. opcję pomocy swoim rodakom i osobom pochodzenia portugalskiego w ewakuacji z Wenezueli.

 

4 lutego administracja Nicolasa Maduro zabroniła wstępu na terytorium tego kraju wysłanemu z inicjatywy MSZ w Lizbonie oddziałowi portugalskiej policji. Elitarna jednostka miała m.in. chronić pracowników ambasady Portugalii w Caracas.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie