Stowarzyszenie chce zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie

Polska
Stowarzyszenie chce zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie
facebook/Stowarzyszenie 'Beskidzki Dom'

- Cała wschodnia część województwa śląskiego historycznie przynależała do Małopolski. Zmiana nazwy na woj. śląsko-małopolskie mogłaby stanowić impuls do poznania historii tego regionu - powiedział polsatnews.pl dr Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia "Beskidzki Dom". Petycja w sprawie zmiany nazwy regionu i jego herbu ma w środę trafić do marszałka i wojewody.

- Ziemia częstochowska, części powiatu bielskiego, Żywiecczyzny, ziemi zagłębiowskiej, to historycznie Małopolska. Analogicznie jak w Europie szanuje się dziedzictwo różnych regionów, tak my jako pozytywne przykłady rozwiązań podwójnego, czy nawet potrójnego nazewnictwa podajemy Badenię-Wirtembergię, Saksonię-Anhalt, czy województwa śląsko-morawskie w Czechach, komitaty węgierskie, ale także polskie przykłady, kiedy ten szacunek jest zachowany: woj. kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie - wyjaśnił w rozmowie z polsatnews.pl dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia "Beskidzki Dom".

 

Jego zdaniem w sytuacji, kiedy "około 50 proc. powierzchni woj. śląskiego, to region inny niż Śląsk, powinno być to uszanowane w nazewnictwie i heraldyce".

 

 

Petycja podpisana przez dziewięć stowarzyszeń, m.in. Oddział Górali Żywieckich - Związek Podhalan, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej - ma zostać złożona do Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że jest to początek dyskusji o tożsamości tego województwa. Śląsk ma wyjątkową specyfikę - był to region, który przez wieki do Polski nie należał, ale gdzie silne jest przywiązanie do wartości regionalnych, często nawet ważniejsze niż do narodowych. W tym kontekście my jako Małopolanie czujemy się trochę dyskryminowani - przyznał dr Wnętrzak.


Jak podkreślił, województwo to sztuczny, administracyjny region.

 

- Jeżeli woj. śląskie istnieje w takiej a nie innej formie, to chcielibyśmy zmiany jego nazwy - dodał działacz.

msl/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze