Nie żyje George Mendonsa - marynarz ze słynnego zdjęcia pocałunku

Świat
Nie żyje George Mendonsa - marynarz ze słynnego zdjęcia pocałunku
Lt. Victor Jorgensen/Public Domain
Zdjęcie pocałunku Victora Jorgensena

W wieku 95 lat zmarł b. marynarz amerykańskiej armii George Mendonsa. Był jednym z bohaterów słynnej fotografii Alfreda Eisenstadta - V-J Day (Victory over Japan). Mendonsa szedł przez Times Square w Nowym Jorku, gdy usłyszał o kapitulacji Japonii. Podbiegł do nieznajomej młodej kobiety i pocałował ją. Moment uchwycił fotograf, a zdjęcie pary stało jedną z najsłynniejszych fotografii XX wieku.

Córka George'a Mendonsa poinformowała, że zmarł on w niedzielę w domu opieki w Middleton w Rhode Island, gdzie ostatnio mieszkał.

 

"Gdyby była ubrana na czarno, nie zrobiłbym tego zdjęcia"

 

Mendonsa miał 25 lat, gdy po powrocie z frontu na Pacyfiku, 14 sierpnia 1945 r. pocałował 21-letnią pielęgniarkę Gretę Friedman. Para nie znała się wcześniej, a po zdarzeniu nie utrzymywała kontaktu.  

 

Moment pocałunku uchwycono na dwóch fotografiach. Większą popularność zdobyło zdjęcie wykonane przez Alfreda Eisenstadta. Było jednym z czterech, które fotograf wybrał do opublikowania w magazynie "Life".

 

"Biegłem przed nim (Mendonsą - red.) z moją Leicą (aparatem fotograficznym - red.), ale żadne zdjęcie, które zrobiłem nie satysfakcjonowało mnie w pełni. Nagle kątem oka zobaczyłem, jak marynarz łapie coś białego. Odwróciłem się i uchwyciłem moment, w którym całuje ubraną na biało pielęgniarkę. Gdyby była ubrana na czarno, nigdy nie udałoby mi się zrobić tego zdjęcia" - wspominał Eisenstadt w swojej autobiografii.

 

Firedman: ciężko nazwać to pocałunkiem

 

Drugą, mniej znaną fotografię pary, wykonał w tym samym momencie porucznik Victor Jorgensen. Zdjęcia różnią się jednak kątem ustawienia kamery. Zdjęcie opublikował 15 sierpnia "The New York Times".

 

- Ciężko nazwać to pocałunkiem, raczej formą celebracji. Nie było w tym nic romantycznego - wspominała po latach Greta Friedman. Jak zapewniała po raz pierwszy zdała sobie sprawę, że jest na słynnym zdjęciu dopiero w latach 60-tych.

 

Podczas wojny Greta pracowała jako asystentka dentystyczna. Zmarła w 2016 r. w wieku 92 lat.

bas/ BBC, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze