Szefowa unijnej dyplomacji podziękowała Polsce za organizację konferencji bliskowschodniej

Polska
Szefowa unijnej dyplomacji podziękowała Polsce za organizację konferencji bliskowschodniej
PAP/EPA/RONALD WITTEK

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w poniedziałek powiedział dziennikarzom w Brukseli, że szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podziękowała za organizację przez Polskę konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

Czaputowicz poinformował, że na temat konferencji bliskowschodniej rozmawiał z Mogherini w piątek podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

 

- Podziękowała za organizację szczytu, za konstruktywne podejście Polski do organizacji tego szczytu. (...)Dzisiaj (w Brukseli - red.) przedstawiłem też informację o przebiegu tego szczytu, pokazałem jego historyczne znaczenie, zebranie w jednym miejscu przedstawicieli Izraela i państw arabskich" - wskazał minister.

 

Jak dodał, w tym kontekście zwrócił uwagę na potrzebę utrzymania stosunków transatlantyckich dot. tematyki Bliskiego Wschodu. Dodał, że podziękował też ministrom spraw zagranicznych za udział w konferencji bliskowschodniej.

 

Zielone światło dla nałożenia sankcji

 

- Oczywiście, są pewne różnice jeśli chodzi o interpretację czy też działania dotyczące zapewniania pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Chodzi zwłaszcza o porozumienie nuklearne z Iranem. UE, w tym Polska uważają, że ono przyczynia się do stabilności. Natomiast wiemy dobrze, z wystąpień na konferencji warszawskiej czy monachijskiej przedstawicieli administracji amerykańskiej, że Stany Zjednoczone się z tego wycofały i opowiadają się za zwiększeniem presji poprzez sankcje - wskazał.

 

Dodał, że ta istotna różnica jednak nie uniemożliwia dyskusji na ten temat.

 

W poniedziałek w Brukseli Czaputowicz wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Szefowie dyplomacji omówili na nim m.in. sytuację na Ukrainie, w Syrii, Rogu Afryki oraz Wenezueli. Ministrowie dali też zielone światło dla nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie w rejonie Morza Azowskiego.

 

Nie było przedstawicieli Iranu

 

W zakończonej w czwartek konferencji wzięli udział przedstawiciele ok. 60 krajów. Do Warszawy przyjechali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, a także kilku krajów arabskich.

 

Na warszawskiej konferencji nie było natomiast przedstawicieli Iranu, który nie został zaproszony do udziału w spotkaniu. Nieobecna była też m.in. Rosja, która w czwartek zorganizowała w Soczi spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcami Turcji i Iranu: Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze